Državni inspektorat: Hidroelektrana na Uni nema Ocjenu prihvatljivosti za ekološku mrežu
Državni inspektorat potvrdio je da radovi na maloj hidroelektrani na Uni nemaju Ocjenu prihvatljivosti za ekološku mrežu te da se provodi niz inspekcijskih nadzora. Projekt, pak, posjeduje i lokacijsku i građevinsku dozvolu iz nešto povoljnijih vremena za investitora.
Lokacijska dozvola za zahvat male hidrocentrale kod izvora Une izdana je bez provedene Ocjene prihvatljivosti zahvata za ekološku mrežu (OPEM). Odgovor je to koji je Hina dobila od Državnog inspektorata čiji je kadar zadnjih tjedana istraživao radove koje je u Donjoj Suvaji započela tvrtka Pipra d.o.o (1, 2).
Kako su priopćili iz inspektorata, građevinska inspekcija utvrdila je da je ishođena pravomoćna građevinska dozvola važeća kao i da je prijava početka građenja izvršena u zakonom propisanom roku.
Međutim, inspekcija zaštite okoliša utvrdila je da, prije ishođenja Izmjene i dopune lokacijske dozvole, investitor od nadležnog ministarstva nije zatražio mišljenje o potrebi procjene utjecaja zahvata na okoliš.
Nadzor još traje
Nalaz inspekcije potvrđuje tvrdnje mještana koji su u proteklih mjesec dana više puta prosvjedovali zbog realizacije projekta.
Nakon što su bageri počeli kopati po koritu rijeke, dio mještana Donje Suvaje ostao je bez pitke vode, a voda u rijeci bila je zamućena. Mještani svjedoče i da se količina vode nizvodno od mjesta radova smanjila.
Radove u blizini izvora koji je zaštićen kao hidrološki spomenik prirode zadnjih su tjedana istraživale građevinska, vodopravna, inspekcija zaštite okoliša, inspekcija zaštite prirode, inspekcija zaštite na radu i inspekcija rada. Nadzor još nije gotov budući da se čekaju nalazi vodopravne inspekcije, inspekcije zaštite na radu i inspekcije rada.
Utvrđivanje legalnosti radova prije mjesec dana tražila je i Javna ustanova Natura Jadera koja je zadužena za upravljanje ekološkom mrežom Natura 2000 na području Zadarske županije.
Područje radova nalazi se upravo na području ekološke mreže.
Kako smo već pisali, za izgradnju male hidroelektrane “Una Mlin” izdana je građevinska dozvola u listopadu 2016. godine, a tri godine kasnije i rješenje o produljenju. Ministarstvo zaštite okoliša je u svom mišljenju, koje je dano u postupku izdavanja lokacijske dozvole, ocijenilo da nije potrebna procjena utjecaja na okoliš. Međutim, to je rješenje izdano 2013. godine kada su vrijedili drugi propisi. Nova Uredba o procjeni utjecaja zahvata na okoliš je stupila na snagu 2014. i otada je za sve tipove hidroelektrana potrebno provesti postupak ocjene o potrebi procjene utjecaja na okoliš. Također, Vlada RH je uredbu o ekološkoj mreži Natura 2000 donijela 2019. godine, čime je dodatno zaštitila područje koje se sada devastira izgradnjom male hidroelektrane.
Drugim riječima, prije početka radova investitor je trebao provesti postupak OPEM.
Javnost protiv hidroelektrane
Mještani Donje Suvaje i okolnih mjesta u svojoj borbi nisu sami.
Osim okolišnih organizacija iz Hrvatske, podršku dobivaju iz Fondacije Atelje za društvene promjene – ACT iz Bosne i Hercegovine, gdje je dio toka Une zaštićen kao nacionalni park. Osim toga, na zadnjem prosvjedu koji se održao na mjestu radnje radove pridružio se i v. d. direktora Nacionalnog parka Una Alen Zulić (Dnevnik.hr).
Ovaj tjedan reagirali su iz udruge Ekološko kulturna scena Hrvatska Kostajnica koja je prozvala Zadarsku županiju zbog izdavanje dozvole. Smatraju da mala hidroelektrana nije od nacionalnog interesa već je ona privatni interes vlasnika te im nije jasno kako je županija mogla izdati građevinsku dozvolu koja je predstavlja ekocid na zaštićeno područje.
Zadarsku županiju optužuju da je takvim postupanjem direktno prekršila ESPOO konvenciju, odnosno Konvenciju o procjeni utjecaja na okoliš preko državnih granica te Protokol o strateškoj procjeni okoliša (1, 2).