Skoči do sadržaja
Foto: Biom.hr

Kampanja udruge Biom: Spasite bjeloglave supove, prijavite trovanje divljih životinja

calendar

Udruga Biom upozorila je da ptice strvinari, među kojima i bjeloglavi sup, često stradavaju zbog trovanja divljih životinja.

U posljenjih dvadeset godina diljem balkanskog poluotoka zabilježeno je 465 slučajeva smrtnih stradavanja strvinara. Riječ je o samo o otkrivenim i dokumentiranim slučajevima, kojih je tek 20 posto. Procjena je međunarodne organizacije Vulture Conservation Foundation, koja se bavi njihovom zaštitom, da na istom području svake godine najmanje 115 supova umire od trovanja.

Kako bi osvijestila javnost o problemu trovanja divljih životinja, udruga Bion je, u sklopu europskog projekta BalkanDetox LIFE, pokrenula kampanju kojom se nastoji smanjiti stopa smrtnosti ptica strvinara. Naime, samo je na području Hrvatske u posljednjih 50 godina otrovano između 300 i 500 jedinki bjeloglavih supova.

Na svojim stranicama navode kako počinitelji te kažnjive prakse otrovom zapravo žele riješiti problem napada vuka, čaglja ili lisice na domaće životinje. Međutim, često se događa da pritom stradavaju i druge divlje vrste poput škanjaca, bjeloglavih supova i surih orlova.

“Upotreba nezakonitog otrova nažalost nije izuzetak, nego praksa. U dobroj želji da zaštite svoju stoku, brojni ljudi truju divlje životinje, ne razmišljajući kakvu štetu nanose bioraznolikosti. Izumiranje zavičajnih vrsta i narušena prirodna ravnoteža samo su neke od njih”, navode na svojim stranicama.

Ekolozi iz udruge još su u veljači 2020. godine, posjetivši mazinsko područje, zabilježili trovanje lisice i vuka, ali i surog orla, vrste koja je u Hrvatskoj, gdje ih je ostalo tek 25-30 parova, kritički ugrožena.Ta je životinja stradala jer se prva nahranila mesom mrtve krave na koju je netko prethodno stavio otrov.

Inače, parovi surog orla imaju jednog ptića godišnje koji postaje spolno zreo tek nakon pet do sedam godina, a samoj je populaciji potrebno najmanje 100 godina da se oporavi od stradavanja samo jedne jedinke.

Trovanja životinja, konkretno, lovačkih pasa, zabilježena su i diljem Dalmacije, Dalmatinske zagore i Like. U općini Lokvičići otrovano je njih deset. Nekoliko njih je spašeno brzom veterinarskom intervencijom no ostali su nažalost uginuli.

Takvi se slučajevi, navode iz udruge Biom, pojavljuju iz godine u godinu. Najčešće sredstvo koje se koristi pri trovanju jest karbofuran koji je uočen u 76 posto dokumentarnih slučajeva trovanja.

Namjera je kampanje potaknuti građane da, ako primijete da netko truje životinje ili vide otrov u prirodi, slučaj brzo prijave pozivom na 112.

“Građanska hrabrost je najbitnija karika zaštite prirode”, poručuje udruga Biom.

Imate pitanje za Klimatski portal? Želite nam predložiti temu za koju mislite da bismo je trebali obraditi? Želite nam uputiti pohvalu ili kritiku? Kontaktirajte nas na [email protected] ili putem WhatsAppa ili Facebooka.