Skoči do sadržaja
Foto: NASA

Ovo je ledenjak “sudnjeg dana”. Znanstvenici imaju plan kako ga spasiti od topljenja

calendar

Ako se otopi ledenjak Thwaites na Antarktici, razina mora porast će za oko 65 centimetara. Znanstvenici imaju plan kako to izbjeći.

Jedan od najvećih ledenjaka na planeti, Thwaites na Antarktici, počeo se topiti još prije 80 godina. Zaključak je to istraživanja koje su prevodili znanstvenici s američkog Sveučilišta u Houstonu i koje je objavljeno krajem veljače 2024. u PNAS-u, recenziranom časopisu američke Nacionalne akademije znanosti (NAS).

Topljenje leda na Thwaitesu, koji je zbog svoje uloge u globalnom porastu razine mora nazvan i ledenjakom “sudnjeg dana”, uočeno je još 1970-ih godina. Međutim, znanstvenici nisu bili sigurni kada je točno ono počelo.

Analizirajući morske sedimentne zapise kako bi rekonsturirali povijest ledenjaka od ranog holocena do danas, istraživači su zaključili kako je Thwaites bio relativno stabilan oko 10.000 godina, sve do produžene faza prirodnog fenomena El Niño od 1939. do 1942. koja je “načela” ledenjak.

Uslijed naknadnog zagrijavanja, topljenje se kasnije nije zaustavilo, već je samo napredovalo.

Kako se ledenjak otapa

Promjene u oceanskim strujama koje guraju više tople vode prema Antarktici utječu na otapanje leda i njegovo oslobađanje od stjenovitih sidrišnih točaka koje su držale ledenjak tisućama godina na mjestu. U slučaju odvajanja ledenjaka od tih točaka, on pluta u moru, što rezultira bržim raspadanjem.

Studija koja je u časopisu Nature objavljena par dana prije od one u PNAS-u pokazala je kako se takav obrazac otapanja još od 70-ih godina može primjetiti ne samo kod Thwaitesa, nego kod brojnih drugih antarktičkih ledenjaka.

Ranije su znanstvenici, u studiji objavljenoj unazad dvije godine u Nature Geoscience, otkrili da bi se ledenjak “sudnjeg dana”, površinom inače veći od američke savezne države Floride, mogao otopiti puno prije nego što se ranije očekivalo.

Ako se to dogodi, procjene su da bi se globalna razina mora povećala za oko 65 cm, što bi dovelo do razornih poplava u brojnim obalnim gradovima.

“Zavjese” od 50 milijardi dolara

Katastrofa se, međutim, još uvijek može izbjeći. Znanstvenici imaju plan kako spasiti ledenjak od otapanja. Najveći problem predstavlja visoka cijena ovog pothvata. Procjenjuju da im je potrebno oko 50 milijardi dolara.

John Moore, stručnjak za ledenjake s finskog Sveučilišta Lapland, za Business Insider je kazao da bi se topljenje ledenjaka “sudnjeg dana” moglo obuzdati tako da ga se obloži podvodnim “zavjesama”, a s ciljem sprečavanja toplog mora da dođe u kontakt s ledenjakom.

Moore dodaje i da njegove kolege sa Sveučilišta Cambridge već rade na prototipu takvog rješenja. Naravno, u puno manjem obimu: testiraju umanjenje makete Mooreovih “zavjesa” u bazenima u kojima simuliraju podvodne uvjete kakvi postoje oko ledenjaka Thwaites. Planirano je da se u idućem koraku testiranje preseli u jedan Norveški fjord, a sve kako bi se ustanovilo je li predloženo tehnološko rješenje doista učinkovito i sigurno za okoliš.

“Želimo doznati što bi moglo poći krivo. Pa ako doista nema rješenja, u konačnici će ostati samo da odustanemo. Ali postoje brojni poticaju da pokušamo nešto napraviti”, kaže Moore.

Dodaje kako je svjestan da 50 milijardi dolara, što je procjenjena cijena oblaganja ledenjaka “zavjesama”, zvuči kao jako puno novca. “Ali usporedite koliko košta rizik: procjenjuje se da će cijena zaštite od porasta razine mora u obalnim gradovima biti oko 50 milijardi dolara godišnje za svaki metar rasta”, kaže Moore.

Koliko se površine Antarktike otopilo u zadnjih 20 godina najbolje ilustrira video koji se može naći na stranici NASA-e.

Imate pitanje za Klimatski portal? Želite nam predložiti temu za koju mislite da bismo je trebali obraditi? Želite nam uputiti pohvalu ili kritiku? Kontaktirajte nas na [email protected] ili putem WhatsAppa ili Facebooka.