Ekološke organizacije: Europska komisija zanemaruje zaštitu pitke vode
Koalicija ekoloških organizacija upozorila je da Europska komisija zanemaruje preuzete obveze vezane za zaštitu pitke vode.
Koalicija od 28 europskih ekoloških organizacija pozvala je Europsku komisiju da što prije na dnevni red vrati Inicijativu za očuvanje prirodne elastičnosti vodnih sustava.
Nevladine organizacije, sindikati i strukovna udruženja (među kojima su Greenpeace Europe, WWF, The Nature Conservancy) apelirale su na predsjednicu Komisije Ursulu von der Leyen da se krene baviti ovom temom prije izbora za Europski parlament koji će se održati početkom lipnja.
“Uoči sve intenzivnijih i sve češćih ekstremnih vremenskih događaja povezanih s klimatskim promjenama, Europska unija bi trebala ubrzati svoje djelovanje za rješavanje problema sa stalnom nestašicom vode i zaštiti od posljedica suša, poplava, šumskih požara i porasta razine mora”, stoji u pismu koalicije.
Organizacije navode kako svi Europljani trebaju imati osnovno pravo na čistu i ispravnu vodu te kako bi očuvanje prirodne elastičnosti vodnih sustava trebao biti politički prioritet Europske Komisije. Objava inicijative za očuvanje prirodne elastičnosti vodnih sustava bila je navedena u programu Komisije za 2024. godinu, međutim, to se još nije dogodilo.
Prirodna elastičnost vodnih sustava odnosi se na sposobnosti tla da zadržava vodu, močvare koje prirodno upijaju, filtriraju i pohranjuju vodu i pružaju prirodne zaštite od poplava i suša, delte koje održavaju ravnotežu između stanja slane i slatke vode te poljoprivredne sustave koji štite vodna tijela od zagađivača.
Drugim riječima, elastičnost se odnosi na otpornost ekosustava da podnese šokove i pritom ostane funkcionalan.
Klimatske promjene već sad pogoršavaju pritisak koji ljudske aktivnosti vrše na vodne resurse i slatkovodne ekosustave, kao što su promjena korištenja zemljišta i gubitak staništa, onečišćenje i prekomjerno crpljenje vode. Organizacije upozoravaju da su postojeće politike, kao što su Direktiva o poplavama i Okvirna direktiva o morskoj strategiji, kao i EU Strategija za bioraznolikost, dobro osmišljene, ali se slabo provode jer su nedovoljno financirane.
Inicijativa za očuvanje prirodne elastičnosti vodnih sustava najavljena je kao jedan od tri prioriteta u okviru Europskog zelenog plana za ovu godinu te je, navode organizacije, dobila pozitivne komentare od velikog broja država članica i tako stvorila temelje za održivije korištenje vodnih resursa.
“Svako daljnje odgađanje pokretanja Inicijative poslalo bi vrlo pogrešan signal građanima, poljoprivrednicima i gospodarstvenicima te bi poručilo da prilagodba može pričekati unatoč tome što svijet već sad trpi posljedice klimatskih promjena”, stoji u pismu koalicije.
Osim ubrzanja provedbe postojećeg i budućeg zakonodavstva, organizacije potpisnice pisma također ističu kako je potrebno dati prednost implementaciji prirodnih tješenja pri planiranju infrastrukture te smanjiti potražnju za vodom u područjima gdje se događaju nestašice.