Skoči do sadržaja
Foto: Karsten Würth/Unsplash

Njemačka postigla rekordno smanjenje emisija stakleničkih plinova

calendar

Njemačka je u 2023. smanjila emisije stakleničkih plinova za 10 posto, najviše od 1990. godine.

Zahvaljujući ulaganju u obnovljive izvore energije i visokim cijenama energije, emisije stakleničkih plinova u Njemačkoj prošle su se godine smanjile za jednu desetinu.

Statistika je to Državne agencije za zaštitu okoliša koja priopćila da je Njemačka emitirala oko 673 milijuna tona stakleničkih plinova u 2023., što je pad od 76 milijuna tona ili 10,1 posto, u usporedbi s prethodnom godinom. Riječ je o najvećem padu od 1990. godine (AP).

Tim povodom ministar gospodarstva i klime Robert Habeck priopćio je kako je država na putu da ispuni svoj cilj smanjenje emisija za 65 posto do 2030. godine, u usporedbi s 1990.

Kako je ranije pisao Euronews, nekoliko je trendova koji objašnjavaju pad emisija stakleničkih plinova u Njemačkoj.

U smanjenju je, naime, pomogao pad potražnje za električnom energijom od gotovo 4 posto zbog energetske krize. Proizvodnja električne energije iz ugljena pala je 2023. na najnižu razinu od 1960-ih. Samo je time ušteđeno 44 milijuna tona emisija.

Njemačka je također povećala uvoz energije iz susjednih zemalja, od čega je oko polovica bila iz obnovljivih izvora kao što su vjetar i hidroelektrane. Rekordna ulaganja u obnovljive izvore energije dovela su do toga da obnovljiva energija prvi put čini više od 50 posto ukupne potrošnje električne energije u Njemačkoj. Do smanjenja emisija došlo je i zbog pada proizvodnje u energetski intenzivnim industrijama.

Podsjetimo, do početka ruske invazije na Ukrajinu u veljači 2022., Njemačka je gotovo trećinu energetskih potreba zadovoljavala plinom iz Rusije. Rusko-ukrajinski rat potaknuo je Njemačku na diverzifikaciju izvora energije koja je ubrzana prekidom opskrbe plinom iz Rusije (1, 2).

Njemačke vlasti su također upozorile da je napredak različit u drugačijim kategorijama; ciljevi smanjenja emisija se i dalje premašuju u energetici, industriji, poljoprivredi, gospodarenju otpadom, prometu, građevinarstvu. Kritika je to i nevladinih organizacija za zaštitu okoliša koje pozivaju saveznu vladu na donošenje dosljednijih mjera za smanjenje emisija, naročito u sektoru prometa (Tagesschau).

Imate pitanje za Klimatski portal? Želite nam predložiti temu za koju mislite da bismo je trebali obraditi? Želite nam uputiti pohvalu ili kritiku? Kontaktirajte nas na [email protected] ili putem WhatsAppa ili Facebooka.