Sve češće ekstremne hladnoće ubijaju milijune grla stoke u Mongoliji
Oko 30 posto mongolskog stanovništva su stočari. Prošle godine ekstremna hladnoća je usmrtila 4,7 milijuna grla stoke.
Oko 4,7 milijuna grla stoke uginulo je u Mongoliji zbog višemjesečne ekstremne hladnoće, a najmanje 2250 obitelji stočara izgubilo je više od 70 posto svoje stoke.
Podaci su to Mongolskog centra za hitne operacije (EOC) te Crvenog križa, koji je reagirao zbog posljedica džuda, što je mongolski izraz za katastrofu koji se koristi za opisivanje ekstremnih hladnoća (Al Jazeera).
Tijekom džuda, temperature u nekim dijelovima zemlje padaju i do minus 50 stupnjeva. Tu vremensku pojavu, osim niskih temperatura, karakteriziraju jak snijeg i smrznuto tlo zbog kojeg životinje ne mogu doći do pašnjaka.
Ovo je šesti put da je ta država doživjela takve vremenske ekstreme u proteklih deset godina, a mongolski se stočari (koji čine 30 posto stanovništva) još nisu oporavili prošlogodišnjeg džuda koji je odnio živote 4,4 milijuna grla stoke.
Prošlogodišnjim džudom, navodi UN, bilo je pogođeno oko 70 posto zemlje.
Jasno je zašto su Mongolci ovakvo vrijeme nazivaju katastrofom; otprilike milijun stočara ovisi o svojim životinjama koje im daju meso, mlijeko te energiju u obliku životinjskog izmeta. Stočari prodaju kožu, vunu i kašmir kako bi kupili hranu i djeci omogućili školovanje. Zbog gubitka životinja mnogi će pasti u siromaštvo.
Naime, procjena je UN-a da se u Mongoliji već sad oko 190.000 stočarskih domaćinstva bori s neadekvatnom prehranom, vrtoglavim skokom cijena i narušenim psihofizičkim zdravljem. Preko 258.000 ljudi, uključujući više od 100.000 djece, trpi posljedice koje ekstremni snijeg ostavlja na prometnu infrastrukturu i tako onemogućuje pristup zdravstvenim uslugama, nabavci hrane, obrazovanju i socijalnim uslugama.
Učestalost i intenzitet klimatskih ekstrema u Mongoliji raste od 2015. godine zbog pogoršanja utjecaja klimatskih promjena.
Osim džuda, na povećani mortalitet stoke također utječu i sve češće suše koje ostavljaju stoku pothranjenom, što je čini osjetljivijom na zimske uvjete. Prema nedavno objavljenoj studiji, stope mortaliteta veće su u godinama u kojima se kombiniraju suše i džud nego u godinama samo s džudom ili sušom.
Prema drugoj studiji, između 2000. i 2016. godine ekstremna hladnoća pogađala je Mongoliju 28 posto češće nego od 1981. do 1999,. godine.
IPCC predviđa da će, čak i ako svijet ostane na putu zagrijavanja za oko 2 stupnja s obzirom na predindustrijsko razdoblje, ekstremni snježni nanosi do 2080. do 20 posto češće zatrpavati tu već sada klimatski ranjivu zemlju.