UN odbio rezoluciju o solarnom geoinženjeringu, ideji koja jako zabrinjava znanstvenike
Solarni geoinženjering već dugo se spominje kao moguće rješenje za klimatsku krizu. UN smatra da su rizici preveliki.
Skupština Ujedinjenih naroda za okoliš povukla je prijedlog rezolucije o modificiranju sunčevog zračenja, tehnologije koja se odnosi na smanjenje učinka globalnog zagrijavanja odbijanjem sunčeve svjetlosti natrag u svemir [1, 2].
Nacrt rezolucije nastao je na inicijativu Švicarske koja je predložila stvaranje prve stručne skupine UN-a sa zadatkom razmatranja te tehnologije oko koje se znanstvenici još spore. Ona bi se sastojala od stručnjaka koje bi imenovale države članice UN-ovog programa za okoliš i predstavnika međunarodnih znanstvenih tijela.
Nakon šest revizija nacrta dokumenta, taj je prijedlog povučen na skupštini UN-a za okoliš koja se krajem veljače održala u kenijskom Nairobiju.
Mišljenja oko tehnologija solarnog geoinženjeringa su različita.
Iako neki smatraju kako bi to mogao niti jedan od odgovora na klimatsku krizu, postoje istraživanja koja su identificirala potencijalne rizike kao što su nepredvidivi učinci na vremenske prilike, gubitak bioraznolikosti, ali i kršenje ljudskih prava nekih budućih generacija. Potpuni učinci ne mogu se znati dok se tehnologija ne krene koristiti (Science Alert).
To su ujedno i argumenti protivnika koji su u Nairobiju glasali protiv prijedloga rezolucije. Kako izvještava Reuters, osim Europske unije, protiv su se izjasnile pacifičke otočne države te Kolumbija i Meksiko.
Iz švicarskog Centra za međunarodno ekološko pravo (CIEL) poručili su kako bi korištenje tih tehnologija omogućilo velikim zagađivačima da odgode ukidanje korištenja fosilnih goriva.
Kenijski izaslanik za klimu izjavio je kako je znanost oko modifikacije sunčeva zračenja još u početnoj fazi, da su rizici nepoznati te da postoje druga rješenja za regulaciju stakleničkih plinova.
Metode
Nekoliko je tehnologija koje spadaju pod solarni geoinženjering.
Najpoznatija je ona izbacivanja sumporovog dioksida u više slojeve atmosfere, što je ideja koju je američka Nacionalna akademija znanosti, imajući na umu da vulkanske erupcije imaju rashlađujući učinak na planet, predložila još 1990-ih (Reuters).
Nedavno je američki start-up Make Sunsets u Meksiku pustio dva meteorološka balona koji sadrže sumporni dioksid, što je natjeralo meksičku vladu da siječnju 2024. zabrani tu aktivnost.
Još jedna tehnologija odnosi se i na osvjetljivanje morskih oblaka, što je metoda kojom se nastoji niske oblake učiniti reflektirajućima prskanjem mikroskopskih kapljica morske vode u zrak. Jedan takav projekt u tijeku je od 2017. godine i odvija se na Velikom koraljnom grebenu. Kako izvještava Science Alert, projekt još nije dokazao da bi prosvjetljivanje oblaka moglo smanjiti temperaturu površine mora.
Nadalje, na zaleđenim jezerima u Sjevernoj Americi provedena su ispitivanja koja uključuju širenje sloja sićušnih staklenih kuglica preko velikih područja morskog leda kako bi se posvijetlila njegova površina i zaustavio gubitak leda. Međutim, znanstvenici su nedavno pokazali da kugle zapravo apsorbiraju sunčevu svjetlost, što u nekim uvjetima ubrzava gubitak leda.
Neki drugi projekti su otkazani kao rezultat javnog otpora; znanstvenici sveučilišta Harvard nedavno su priopćili kako više ne provode eksperimentalni projekt geoinženjeringa u stratosferi.
Poziv znanstvenika
Unazad dvije godine, više od 500 znanstvenika potpisalo je otvoreno pismo tražeći međunarodni sporazum o nekorištenju solarnog geoinženjeringa kako bi se spriječila normalizacija te tehnologije u borbi protiv klimatskih promjena.
Znanstvenici smatraju kako bi solarni geoinženjering postao argument za industrijske lobiste, poricatelje klime i neke vlade da odgode politiku dekarbonizacije. Osim toga, tvrde da bi, bez učinkovite globalne i demokratske kontrole, geopolitika mogućeg jednostranog razvoja solarnog inženjeringa (u kojem sudjeluju samo moćne i bogate zemlje) bila nepravedna.
Sporazum koji predlažu uključivao bi zabranu nacionalnim agencijama da financiraju razvoj tehnologija za solarni geoinženjering, obvezu da se ne dodjeljuju patentna prava za tehnologije solarnog geoinženjeringa te da se one ne implementiraju ako bi ih razvile treće strane, npr. privatne tvrtke.