Premašili smo porast temperature od 1,5°C, znanstvenici se nadaju da je privremeno
Svjetska meteorološka agencija objavila je da je u zadnjih 12 mjeseci svijet bio za 1,56 °C topliji nego u predindustrijskom razdoblju.
UN-ova agencija za meteorologiju, Svjetska meteorološka agencija (WMO), izdala je “crveno upozorenje” o globalnom zatopljenju, a kao razlog navodi rekorde potučene u 2023. godini: od razina emisija stakleničkih plinova, preko temperatura zraka i vode na kopnu te otapanja glečera i leda na moru.
Upozorava da su svjetski napori za preokretanje trenda globalnog zagrijavanja bili nedovoljni. Smatraju da postoji velika vjerojatnost da će i 2024. godina biti rekordno vruća.
12 mjeseci iznad 1,5 °C
Agencija sa sjedištem u Ženevi, u izvješću “Stanje globalne klime” objavljenom u utorak navodi da je ugrožen svjetski cilj ograničavanja globalnog zagrijavanja na više od 1,5 stupnjeva Celzijusa u odnosu na predindustrijske razine, prenosi agencija AP.
Naime, iako je 2023. bila nešto ispod 1,5 stupnjeva – točnije na 1,48 °C iznad predindustrijskih razina – zadnjih je 12 mjeseci taj limit premašen.
Copernicus Climate Service izmjerio je da je srednja godišnja temperatura od ožujka 2023. do kraja veljače 2024. je bila prosječno 1,56 °C iznad predindustrijskog doba. Ovaj rekord registriran je prvi put u povijesti mjerenja prošlog mjeseca, kada je 12-mjesečni prosjek iznosio 1,52 stupnja iznad predindustrijskog doba.
El Niño
Celeste Saulo, glavna tajnica agencije izrazila je zabrinutost, ali i naglasila da ovo može biti privremeno. Omar Baddour, glavni nadzornik klime u WMO-u, rekao je da godina nakon događaja El Niña – cikličkog zagrijavanja Tihog oceana koje utječe na globalne obrasce vremena – obično ima tendenciju da bude toplija.
“Dakle, ne možemo definitivno reći da će 2024. biti najtoplija godina. No rekao bih da postoji visoka vjerojatnost da će 2024. ponovno oboriti rekord iz 2023.”, rekao je Baddour.
Postoje i pozitivni rekordi
No UN-ova agencija također priznaje da nadu pruža povećanje kapaciteta obnovljivih izvora energije iz vjetra, solara i hidroenergije. Porastao je gotovo 50% od 2022. godine, dosežući ukupno 510 gigavata.
“Takav rast označava najvišu stopu zabilježenu u protekla dva desetljeća i, kako ukazuje Međunarodna agencija za energiju (IEA), pokazuje potencijal za postizanje cilja čiste energije postavljenog na COP28 da se trostruko poveća kapacitet obnovljivih izvora energije širom svijeta kako bi se do 2030. godine dostiglo 11 tisuća GW”, navodi se u izvješću WMO-a.
Porasla su i ulaganja u rješenja za klimatsku krizu i iznose oko 1 posto svjetskog BDP-a. Međutim, to je još uvijek debelo ispod potreba i to barem šest puta.
“Globalni rast financiranja u 2021./2022. uglavnom je proizašao iz značajnih povećanja ulaganja u čistu energiju u samo nekoliko geografskih područja; Kina, SAD, Europa, Brazil, Japan i Indija zajedno su zaslužni za 90% povećanja sredstava. Ostala područja, uključujući mnoge zemlje koje su ranjive na klimatske promjene, i druge važne sektore – na primjer, poljoprivredu i industriju – ostaju u zaostatku, primajući malo nedostatno financiranje s obzirom na njihov značajan potencijal za ublažavanje [posljedica klimatskih promjena]. Nadalje, nova tehnologija ublažavanja klimatskih promjena, uključujući pohranu energije u baterijama i vodik, tek počinje privlačiti privatna sredstva i još uvijek se mora proširiti”, navodi WMO.
Uključivanje prilagodbe i otpornosti u razvojne putove je nužno, posebno u visoko ranjivim zemljama u razvoju, napominju također.
“Cilj zagrijavanja od 1,5 stupnja Celzijusa još uvijek vrijedi, baš kao što ograničenje brzine na autocesti vrijedi čak i ako ga privremeno premašimo”, rekao je za AP Malte Meinshausen, profesor klimatske znanosti na Sveučilištu u Melbourneu u Australiji, koji nije sudjelovao u sastavljanju izvješća.
“Ono što je sada hitnije nego ikad jest shvatiti ekonomske prilike koje proizlaze iz niske cijene obnovljivih izvora energije koje su nam na raspolaganju, kako bismo dekarbonizirali sektor električne energije i elektrificirali druge sektore”, dodaje.