Skoči do sadržaja
Foto: Ivana Živković

Vodič za život u klimatskoj krizi

calendar

Na prvi dan proljeća pokrenuli smo Klimatski portal – medij koji namjerava biti vaš prozor u sve što trebate znati o klimatskoj krizi, posebno kako je riješiti.

Dobro došli na Klimatski portal.

Pred vama je novi medijski projekt udruge Faktograf, koji će u potpunosti biti posvećen izvještavanju o klimatskim promjenama odnosno klimatskoj krizi.

Pokušat ćemo se razlikovati od većine medija koji izvještavaju o ovoj problematici kroz izbor sadržaja koji ćemo objavljivati i kroz način prezentiranja tog sadržaja. Umjesto na problem, fokusirat ćemo se prvenstveno na rješenja.

Da bi bilo potpuno jasno o čemu govorimo, započnimo s definicijom problema.

Klimatska kriza je sveobuhvatan problem čije rješavanje zahtjeva paralelnu primjenu raznolikih tehnoloških i političkih rješenja. Porast globalne temperature ne može se ograničiti bez značajnih promjena u načinima na koje generiramo energiju, proizvodimo hranu, transportiramo ljude i robu te koristimo zemljište i štitimo okoliš.

U pitanju je proces koji se naziva zelenom tranzicijom i koji će neizbježno trajati desetljećima. Treba naglasiti i da se ne radi o procesu koji možemo zapostaviti; ili ćemo se prilagoditi realnosti klimatske krize, ili će buduće generacije živjeti u svijetu u kojem su uvjeti za život znatno otežani.

Opcija alternativna zelenoj tranziciji nikome razumnom nije prihvatljiva. Koliko god da drastična promjena funkcioniranja globalnog gospodarstva bila zahtjevna i skupa, ignoriranje problema imalo bi puno veću cijenu. Na dugi rok, oportunitetni trošak propuštanja prilagodbe na klimatsku krizu znatno nadmašuje troškove nužnih ulaganja.

Pritom je iznimno važno da tranzicijski proces bude utemeljen u relevantnim činjenicama i znanstvenim spoznajama. Jednako je važno i da tranzicija bude pravedna, tj. da razmjeran dio njenih troškova snose oni koji su za samu krizu najodgovorniji.

Naime, glavnina emisija stakleničkih plinova koji su uzrokovali dosadašnji porast prosječne temperature na Zemlji za oko 1.2 °C s obzirom na predindustrijsko razdoblje nastala je u najimućnijim svjetskim državama, onima koje iscrpljuju i troše najviše fosilnih energenata.

Globalno zagrijavanje prvenstveno je posljedica višestoljetnog spaljivanja fosilnih goriva, čime su se materijalno najviše okoristile velike globalne tvrtke koje se bave eksploatacijom i prodajom ugljena, nafte i plina.

Fosilnoj industriji je pritom već barem pola stoljeća poznato da potrošnja fosilnih goriva dovodi do globalnog zagrijavanja, ali tu su činjenicu sustavno pokušavali zataškati, zbog čega su diljem svijeta u tijeku sudski postupci.

Nažalost, to ne znači da oni koji nemaju izravnu odgovornost za problem mogu mirno čekati da ga netko drugi riješi. Klimatska kriza je globalni problem koji zahtijeva odlučnu akciju svakog društva, svih država i barem većine pojedinaca. Doslovno, svih nas se tiče.

Što ćemo i kako raditi

Iz ovakvih definicija klimatske krize i zelene tranzicije proizlazi izbor rubrika na Klimatskom portalu. Članke ćemo objavljivati u sljedećim rubrikama: Energija, Zdravlje i okoliš, Znanost, Klimatska pravda te Dezinformacije o klimi.

U rubrici Energija bavit ćemo se problematikom energetskih sustava, poljoprivredne proizvodnje i prometa.

U rubrici Zdravlje i okoliš izvještavat ćemo o onečišćenju i zaštiti prirodnog okoliša, gospodarenju otpadom te utjecajima ekološke devastacije na zdravlje.

Rubrika Znanost bit će posvećena znanstvenim i tehnološkim dostignućima i spoznajama vezanima uz klimatsku krizu i zelenu tranziciju.

U rubrici Klimatska pravda fokusirat ćemo se na kvalitetna rješenja i dobre političke prakse usmjerene na saniranje i prevenciju društvenih nejednakosti izazvanih klimatskom krizom ili zelenom tranzicijom.

U rubrici Dezinformacije o klimi bavit ćemo se problematikom činjenično netočnih i neutemeljenih narativa i tvrdnji čije kolanje javnim i digitalnim prostorom otežava i usporava napore da se riješi problem klimatske krize.

U svim ćemo rubrikama objavljivati kraće vijesti, kao i duže, detaljnije istražene članke u kojime ćemo primjenjivati metodologiju tzv. solutions journalisma – novinarstva fokusiranog na rješenja.

Baš kao i na matičnom nam portalu Faktograf.hr, nastavit ćemo se pridržavati i temeljnih postulata metodologije fact-checkinga. Bit ćemo potpuno transparentni oko izvora informacija koje objavljujemo, kao i izvora financiranja Klimatskog portala. Otvarat ćemo prostor za stručna mišljenja i argumente. I naravno, ničije tvrdnje nećemo uzimati zdravo za gotovo.

Ne morate nam vjerovati na riječ, provjerite sami. Provedite malo vremena na Klimatskom portalu da vidite kakav sadržaj vam nudimo. Posebno preporučujemo opsežni serijal o povijesti negiranja klimatske krize, koji ćemo objavljivati i kao audio podcast (za sada su dostupna prva dva poglavlja).

Gdje nas naći

Ako vas zanimaju teme o kojima pišemo, najbolji način da ne propustite objave Klimatskog portala jest priključivanje na naš WhatsApp kanal.

I naravno, ako nam imate nešto poručiti, bez obzira radi li se o pohvali, kritici ili sugestiji, pozivamo vas da nam pišete na email adresu [email protected]. Pomozite nam da što bolje shvatimo kakve informacije su vam potrebne i koje vas teme zanimaju.

Novinarstvo fokusirano na rješenja (solutions journalism) u prvom koraku identificira problem, zatim kreće u potragu za rješenjima, primjerima implementacije predloženih rješenja te podatcima o rezultatima i naučenim lekcijama.
Imate pitanje za Klimatski portal? Želite nam predložiti temu za koju mislite da bismo je trebali obraditi? Želite nam uputiti pohvalu ili kritiku? Kontaktirajte nas na [email protected] ili putem WhatsAppa ili Facebooka.