Skoči do sadržaja
Foto: Ernesto Benavides/AFP

Moćna fosilna tvrtka pokušava ušutkati Greenpeace i revidirati povijest

calendar

U SLAPP tužbi protiv ekološke organizacije Greenpeace traži se odšteta od 300 milijuna dolara. Progoni ih američka fosilna kompanija.

Greenpeace, jedna od najpoznatijih međunarodnih ekoloških organizacija, suočen je sa sudskom tužbom koja bi mogla ugroziti nastavak njihovog rada u SAD-u. Američka fosilna kompanija Energy Transfer od ove nevladine organizacije traži odštetu u iznosu od vrtoglavih 300 milijuna dolara.

Iz Greenpeacea poručuju kako je u pitanju ono što se naziva SLAPP tužbom, odnosno strateškom tužbom protiv javnog sudjelovanja. U pitanju je alat pritiska i zastrašivanja s kojim su novinari u Hrvatskoj dobro upoznati; prema podacima Hrvatskog novinarskog društva, u Hrvatskoj je podignuto na stotine SLAPP tužbi protiv novinarki i novinara.

Evo kako Greenpeace na svojim stranicama objašnjava slučaj zbog kojeg moraju na sud:

“Greenpeace SAD i Greenpeace International trebaju se pojaviti na suđenju u Sjevernoj Dakoti, SAD. Tuži nas Energy Transfer – američka fosilna tvrtka koja je odgovorna za naftovod Dakota Access – za gotovo 300 milijuna američkih dolara, a u vezi s prosvjedima koje su 2016. godine vodili starosjedioci u Standing Rocku. Ova SLAPP tužba pokušava revidirati povijest ovog pokreta koji su vodili Siouxi iz Standing Rocka, a gubitak na suđenju mogao bi biti poguban za Greenpeace u SAD-u i imati dalekosežne posljedice za pokret za klimatsku pravdu diljem svijeta.”

Tužba se tiče prosvjeda protiv naftovoda Dakota Access koji su se događali 2016. i 2017. godine. Protiv gradnje naftovoda pobunilo se američko domorodačko stanovništvo iz plemena Siouxa. U pitanju je slučaj koji je privukao međunarodnu medijsku pozornost [1, 2, 3, 4, 5].

Prosvjed protiv gradnje naftovoda u Sjevernoj Dakoti; Foto: Robyn Beck/AFP

Što se zapravo dogodilo?

Otpor izgradnji naftovoda je propao zahvaljujući Donaldu Trumpu. Izdavanje odobrenja za gradnju naftovoda u Sjevernoj Dakoti bio je jedan od njegovih prvih poteza nakon što je izabran za predsjednika 2016. godine. Izvršni direktor Energy Transfera Kelcy Warren je veliki Trumpov donator: u njegovu kampanju 2020. godine uložio je 10 milijuna dolara [1, 2].

U tužbi protiv Greenpeacea ova američka fosilna kompanija sada tvrdi da je ta okolišna organizacija zapravo organizirala prosvjede protiv naftovoda te im, usporivši gradnju, izazvala znatnu financijsku štetu.

U stvarnosti, prosvjede je organizirala domorodačka zajednica koja je ustala u borbi za zaštitu svoje životne sredine. Njihova borba, uostalom, još traje; sudski su se izborili za provođenje temeljite procjene utjecaja izgradnje naftovoda na okoliš, i to još 2019. godine, ali studija još uvijek nije gotova. Očekuje se da će biti završena tijekom 2025.

Greenpeace i mnoge druge nevladine organizacije koje se bave zaštitom klime i okoliša tu borbu podržavaju. Međutim, iz Greenpeacea poručuju kako tumačenje prema kojem je prosvjede organizirao itko drugi osim pripadnika plemena Siouxa predstavlja reviziju povijesti. Podsjećaju i da je jedna tužba Energy Transfera protiv njih, u kojoj su bile iznesene relativno slične optužbe, na sudu u Sjevernoj Dakoti već odbačena.

“Ova neutemeljena tužba Energy Transfera od 300 milijuna američkih dolara protiv Greenpeacea, kao i svi SLAPP-ovi, napad je na dva ključna elementa javnog zagovaranja: slobodu govora i mirni prosvjed. Loša presuda u ovom slučaju mogla bi imati ozbiljne posljedice za svakoga tko prisustvuje prosvjedu ili se usudi progovoriti i kritizirati moćnu, bogatu korporaciju”, poručuje Greenpeace.

Detalj s prosvjeda američkog domorodačkog stanovništva u Washingtonu; Foto: Justin Sullivan/Getty Images/AFP

Da je tome doista tako, potvrđuju i riječi samog izvršnog direktora Energy Transfera u ranijim medijskim istupima, na koje podsjeća Greenpeace na svojoj web stranici. U jednom navratu je Kelcy Warren tako kazao da “apsolutno pokušava ukinuti financiranje Greenpeaceu”, a u drugom da mu “nije toliko bitno naplatiti nastalu štetu, koliko poslati poruku da to ne možete raditi, da to nije zakonito, da to nećemo tolerirati u Sjedinjenim Američkim Državama” [1, 2].

Da je u pitanju samo dio šire kampanje protiv Greenpeacea, ukazuje i činjenica da ih je isti odvjetnički ured već jednom tužio u sličnom slučaju, u kojem se tražila odšteta od 100 milijuna dolara. Greenpeace je na sudu pobijedio, ali proces je trajao čitavo desetljeće. Iz odvjetničkog ureda Kasowitz Benson Torres, među čijim osnivačima je i dugogodišnji odvjetnik Donalda Trumpa Marc Kasowitz, tada su poručivali da su u kontaktu i sa drugim kompanijama koje žele tužiti Greenpeace.

Prvo korištenje europske anti-SLAPP direktive

Međutim, Europska unija je organizacijama poput Greenpeacea nedavno pružila alat koji im omogućuje obranu od ovakvih tužbi.

Greenpeace International (GPI) jučer je priopćio da je američkoj fosilnoj kompaniji Energy Transfer poslao Obavijest o odgovornosti o namjeri Greenpeace Internationala da pokrene tužbu protiv tvrtke na nizozemskom sudu (gdje je ujedno i sjedište GPI), kako bi nadoknadila svu štetu i troškove koje je pretrpjela kao rezultat njihove SLAPP tužbe.

Greenpeacova Obavijest o odgovornosti označava prvu primjenu nove direktive Europske unije protiv SLAPP-a. EU je u travnju 2024. donio Direktivu za borbu protiv SLAPP-ova. Greenpeace se u tužbi poziva na Peto poglavlje ove direktive, u kojem se jamči europskim organizacijama pravo na zaštitu od SLAPP tužbi izvan Europske unije, kao i pravo na nadoknadu štete izazvanu SLAPP tužbama.

Imate pitanje za Klimatski portal? Želite nam predložiti temu za koju mislite da bismo je trebali obraditi? Želite nam uputiti pohvalu ili kritiku? Kontaktirajte nas na [email protected] ili putem WhatsAppa ili Facebooka.