Talijanski ribari: Jadran postaje tropsko more
Jadran je postao čišći u zadnjih 30-ak godina, ali istovremeno je osiromašen. Ribari kažu da 40 godina nisu doživjeli ovakvu toplinu mora i sa strahom gledaju u budućnost.
Nakon iznimno vrelog srpnja i ususret još jednom toplinskom valu ovog ljeta, talijanski ribari požali su se britanskom Guardianu da Jadran postaje tropsko more. Stanovnici obalnih gradova Italije žale se da je morska voda topla poput kupke, a da je nekoć valoviti Jadran danas uglavnom ravan – bez bure. Promijenila se, kažu, i količina ribe, kao i vrste, neke više ni ne postoje.
Osim toga, toplina mora i slaba strujanja doprinijeli su ovog ljeta široko rasprostranjenoj proliferaciji, osobito u sjevernim i središnjim dijelovima Jadrana, mucilagine, ili sluzi. Ta gusta, ljepljiva bijelo-žute tvar sastavljena je od raznih mikroskopskih algi koje se nakupljaju na morskom dnu ili površini. Prvi puta je opisana još u 17. stoljeću, no Maria Lucia De Nicolò, povjesničarka na Sveučilištu u Bologni i stručnjakinja za Mediteran, kaže da se zadnjih desetljeća pojavljuju sve češće te da smo “sada u alarmantnoj fazi”.
Invazivne vrste i izumiranje onih na koje smo navikli
“To uzrokuje probleme za motor broda, ali također blokira ribarske mreže, a kad se to dogodi, nemoguće je loviti ribu,” rekao je ribar Alessandro Ciavaglia iz grada Fano na sjeverozapadnoj obali Jadrana. Dok većina vrsta riba može pobjeći od sluzi, ona može ugušiti školjke poput vongola, koje su također ugrožene od strane plavih rakova. Ova invazivna vrsta nedavno je počela uspijevati u sve toplijem Jadranu, osobito u sjevernim dijelovima.
Ciavaglia je ribar u Jadranu već 40 godina i tvrdi da nikada nije doživio tako visoku temperaturu mora, niti da je ikada vidio toliko sluzi. Prijašnjih ljeta ometale su ribarenje po nekoliko dana, no taj se period sada produljio na mjesec i više.
“Govori se o 30°C čak i na otvorenom moru,” dodao je. “Jadran postaje tropski. Počinjemo viđati vrste riba koje prije nisu bile tu, poput sabljarke, dok su razne vrste bijele ribe, poput lista, gotovo izumrle. Nema sumnje da se klimatske promjene događaju i besmisleno je pokušavati ih poricati.”
Hoće li se zaustaviti na 30 stupnjeva?
Ribari ujedno upozoravaju da je more najtoplije upravo sredinom kolovoza, do kada će područje Mediterana proći još jedan toplinski val. Temperature od 30 stupnjeva dosegnute su u srpnju, kada je ujedno zabilježen najtopliji dan u novijoj povijesti – 21. srpnja 2024.
Kao što smo već pisali, Sredozemno more se zagrijava najbrže od svih svjetskih mora. Zbog toga je cijeli Mediteran u procesu tropikalizacije i meridionalizacije, što znači sve da je sve veća nazočnost tropskih elemenata faune u njemu, dok istodobno sve vrste koje vole toplije vode migriraju prema sjevernijim područjima.
Procijenjeni porast prosječne temperature Jadranskog mora do 2070. godine iznosi 1,6 do 2,4 °C, što će drastično utjecati na život podmorja, kako zbog topline i količine dostupnog kisika, tako i povećanja saliniteta.
Prema Strategiji prilagodbe klimatskim promjenama za RH, pretpostavlja se da će posljedice zagrijavanja biti migracije morskih organizama u dublje vode i prema sjeveru te veća brojnost invazivnih stranih vrsta i smanjenje ili nestanak zavičajnih vrsta riba. Procijenjen je i porast kiselosti Jadranskog mora za 0,1 do 0,2 stupnja pH, što će poremetiti uzgoj školjkaša u određenim područjima. Povećana kiselost može rezultirati degradacijom brojnih staništa.
Jadran sve čišći, a sve siromašniji
Roberto Danovaro, morski biolog na Sveučilištu u Anconi navodi kako je Jadran postao mnogo čišći u posljednjih 20 do 30 godina, ali istovremeno je osiromašen.
“Proizvodi manje i prima manje hranjivih tvari [iz rijeka], a onda pati od ovih toplinskih valova. Doživljavamo anomalnu situaciju i to postaje sve očitije,” rekao je za Guardian, ukazujući na izumiranje morskih spužvi i drugih organizama.
“Jadran postaje tropski poput Maldiva, ali bez iste boje.”