Država se pravi nemoćna pred devastacijom kod Vrela Une
Lokalna i regionalna samouprava te resorno ministarstvo peru ruke od devastacije rijeke Une gradnjom male hidroelektrane. Tvrde da ne mogu zaustaviti radove.
Prošlo je mjesec dana otkad je Klimatski portal razotkrio devastaciju Vrela Une gradnjom male hidroelektrane za koju investitor – tvrtka Pipra d.o.o. – ne posjeduje svu potrebnu dokumentaciju, a radovi još uvijek nisu zaustavljeni.
Okolni mještani i dalje se redovito okupljaju uz Unu na prosvjedima protiv gradnje, u čemu dobivaju podršku od okolišnih aktivista, različitih političara, ali i drugih javnih osoba. Podrška prosvjedu stigla je i s vrha HDZ-a Zadarske županije, u kojoj se nalazi Vrelo Une; radove su obišli župan Božidar Longin i načelnik Gračaca Robert Juko.
Obojica članovi vladajućeg HDZ-a, poručili su da se Una mora očuvati, ali i napomenuli kako zaustavljanje radova nije u ingerenciji lokalne ni regionalne samouprave, izvijestili su lokalni aktivisti putem Facebook stranice udruge Una.
S obzirom na to da župan Longin tvrdi kako ne može napraviti ništa da bi zaustavio radove kojima se devastira izvor Une, treba podsjetiti da je upravo Zadarska županija izdala građevinsku dozvolu kojom je početak radova omogućen. Dozvola je, doduše, izdana 2016. godine, a Longin je za župana prvi put izabran 2017. U vrijeme kad je izdana građevinska dozvola za gradnju male hidroelektrane kod Vrela Une bio je zamjenik prijašnjeg župana Stipe Zrilića, također HDZ-ovca.
>>> Sve o slučaju okolišne devastacije pored Vrela Une doznajte na Klimatskom portalu
Zbog čega gradilište nije privremeno zatvoreno?
Da su mu ruke vezane procedurom poručuje i jedan još utjecajniji HDZ-ovac, ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić – koji slovi za jednog od najbližih suradnika premijera Andreja Plenkovića (koji se o devastaciji Vrela Une za sada nije oglašavao). Bačićevo je ministarstvo zaključilo kako ne postoji pravno utemeljenje da se radovi obustave, iako su potvrdili da se zahvat na Vrelu Une, području zaštićenom europskom ekološkom mrežom Natura 2000, provodi bez provedene procjene utjecaja na okoliš.
Stručnjakinja za zaštitu slatkovodnih ekosustava iz neprofitne organizacije The Nature Conservancy Irma Popović Dujmović ima drugačije mišljenje od resornog ministarstva. Ona smatra kako se mogla tražiti privremena upravna mjera zatvaranja gradilišta, koja bi ostala na snazi do završetka svih postupaka. Smatra i kako to nije jedini propust provedenog nadzora.
“Samim time što se nisu primijenili Posebni uvjeti Zakona o gradnji, a moraju se primijeniti jer se radi o štićenom području Europske ekološke mreže Natura 2000, smatramo kako je prekršeno barem sedam članaka tog Zakona.
Trenutno u dokumentaciji ovog zahvata, na temelju kojeg se tražila građevinska dozvola, ne stoji niti jedan dokument zaštite okoliša i prirode, nema uvjeta niti za otpadne vode, otpad, buku, krajobrazno uređenje, ekološku mrežu – vrste i staništa, niti utjecaj na stanje vodnog tijela.
Samim time, ovaj zahvat je povrijedio i pravnu stečevinu Europske unije, i to Direktivu o staništima (92/43/EEC), Direktivu o pticama (2009/147/EC), te Okvirnu direktivu o vodama (2000/60/EC)”, poručuje Popović Dujmović u izjavi koju je poslala aktivistima iz udruge Una.
Procedura ispred zaštite prirode
Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine na svojim se stranicama na navedene argumente nije osvrnulo. Izvijestili su tek da su proveli postupak nadzora nad dozvolama za izgradnju male hidroelektrane na Vrelu Une te zaključili da su građevinska i lokacijska dozvola pravomoćne i da su “protekli rokovi za njihovo poništavanje i ukidanje”.
“Stoga, ovo Ministarstvo nema mogućnosti poništavanja i ukidanja navedenih upravnih akata”, priopćeno je iz Bačićevog ministarstva, uz napomenu kako se obnova postupka može pokrenuti ako se utvrdi da su dozvole izdane kao posljedica kaznenog djela.
Podsjećamo, Državni inspektorat podnio je kaznenu prijavu protiv službene osobe koja je izdala lokacijsku dozvolu jer sumnjaju da je počinjeno kazneno djelo zlouporabe položaja i ovlasti.
Bačićevo ministarstvo također je najavilo pokretanje upravnog postupka kako bi odlučili o zahtjevu lokalnih aktivista da se građevinska dozvola proglasi ništetnom jer se gradnjom na Vrelu Une čini više kaznenih djela protiv okoliša (koja su opisana u dvadesetom poglavlju Kaznenog zakona, čl. 193. – 214.).
Dozvolu je moguće proglasiti ništetnom temeljem odredbi Zakona o općem upravnom postupku, u kojem stoji da će se rješenje proglasiti ništetnim ako se njegovim izvršenjem čini kazneno djelo.
“O osnovanosti ovog prijedloga će se odlučiti u upravnom postupku u za to zakonom propisanim rokovima. U tom pravcu ističemo kako je ovo Ministarstvo u komunikaciji s drugim javnim tijelima te su zatraženi dodatni podaci od Hrvatskih voda, Državnog inspektorata te od Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije, a sve u svrhu utvrđivanja jesu li ispunjeni uvjeti za oglašivanje rješenja ništavim iz čl. 128. st. 1. toč. 4. Zakona o općem upravnom postupku”, priopćilo je Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine.
Prosvjedi neće stati
Ovaj prijedlog za poništenje građevinske dozvole uputili su aktivisti iz inicijative “Spasimo Unu”, koji su očekivano nezadovoljni ovakvim rezultatima postupka nadzora.
“Jedini razlog zašto građevinska dozvola nije izravno ukinuta iako su utvrđene nezakonite radnje je proceduralne prirode, budući da je istekao rok za žalbu Ministarstva zaštite okoliša, a koje nije ni bilo obaviješteno o izdavanju dozvole. Sadašnja poruka Ministarstva je da možete raditi što hoćete i kako hoćete, samo da vas oni ne vide dok ne istekne rok za prigovore”, priopćila je inicijativa “Spasimo Unu” te pozvala građane da im se pridruže na daljnjim prosvjedima:
“Nećemo dozvoliti da se rijeka Una devastira i nepovratno uništi okoliš dok čekamo završetak sudskog postupka koji će sigurno rezultirati osuđujućom presudom zbog nepobitno utvrđenih propusta i zlouporabe položaja.
Priroda ne poznaje rokove i zakon o upravnom postupku te nećemo dopustiti da je investitori unište nezakonitim radnjama.
Vidimo se na prosvjedima na izvoru Une.”
U nedjelju, 18. kolovoza prosvjednicima će se pridružiti popularni pjevač Mile Kekin, nekadašnji frontmen Hladnog piva, koji će sa svojim triom na Vrelu Une u 19h održati koncert u znak podrške prosvjedima protiv gradnje male hidroelektrane.
Mjesto radova u srijedu, 14. kolovoza obišla je i vodopravna inspekcija Državnog inspektorata. To je kod aktivista okupljenih na prosvjedu pored Une pobudilo nadu da bi se Državni inspektorat, koji je već podnio kaznenu prijavu zbog izdavanja lokacijske dozvole, mogao ponovo oglasiti i iskoristiti svoje ovlasti da zaustavi radove.