Skoči do sadržaja
Foto: Anthony Wallace/AFP

Mladi aktivisti na sudu natjerali Južnu Koreju da usvoji ozbiljne klimatske politike

calendar

Južna Koreja morat će usvojiti ambicioznije klimatske ciljeve nakon sudske presude u postupku koji su pokrenuli mladi aktivisti.

Ustavni sud Južne Koreje prošlog tjedna donio je važnu presudu – dao je za pravo mladim klimatskim aktivistima koji su tvrdili da su klimatski ciljevi ove države protuustavni [Channel News Asia, The Guardian].

To je prva takva tužba u Aziji, a svi tužitelji su djeca i tinejdžeri. U tužbi su tvrdili da klimatski ciljevi koje je donijela vlada Južne Koreje nedovoljni te se ne izvršavaju. Sud je odlučio da su u pravu.

“Ustavni sud je odlučio kako nije u skladu s ustavom što vlada nema pravno obvezujuće ciljeve za smanjenje emisija stakleničkih plinova u razdoblju od 2031. do 2050. godine. Presudili su da bi naše pravo na život siguran od klimatske krize trebalo biti zagarantirano”, izjavila je Yoon Hyeon-jeong, jedna od mladih tužiteljica.

Ustavni sud Južne Koreje zaključio je da ograničeni i neambiciozni klimatski ciljevi koje su usvojile državne vlasti “nisu dovoljni da zaštite osnovna prava ljudi”. Tužba je pokrenuta nakon što je Južna Koreja 2021. godine usvojila strategiju za postizanje nulte neto stope emisija do 2050. godine, ali nije provodila nužne mjere za ispunjenje preuzetih ciljeva.

Južna Koreja će sada morati revidirati svoje klimatske ciljeve, rekao je Youn Se-jong, odvjetnik tužitelja.

“Nacionalna skupština i vlada Republike Koreje morat će revidirati propise vezane uz Okvirni zakon o ugljičnoj neutralnosti i predstaviti ciljeve smanjenja emisije stakleničkih plinova uzimajući u obzir prava budućih generacija. Današnjom presudom potvrdili smo da su klimatske promjene pitanje naših temeljnih prava i da svi imaju pravo biti sigurni od njih” rekao je Youn.

“Obični ljudi poput nas stigli su ovako daleko. Vodili smo ustavnu peticiju za zaštitu naših prava bez oslanjanja na autoritet i moć. Trebalo nam je pet godina,” rekla je mlada klimatska aktivistica Kim Seo-gyeong.

Ova presuda iz Južne Koreje nastavak je trenda o kojem smo na Klimatskom portalu pisali u više navrata [1, 2, 3, 4, 5, 6]. Sve su češći slučajevi sudskih tužbi u kojima klimatski aktivisti od pravosudnog sustava traže zaštitu zbog nečinjenja izabranih političkih lidera vezano za klimatsku krizu. Brojne takve tužbe urađaju plodom.

Na optuženičkoj klupi u sličnom će se predmetu uskoro naći i Europska komisija, koju ekološki aktivisti također tuže zbog nedovoljno ambicioznih planova o smanjenju emisija stakleničkih plinova [Reuters]. Tužitelji tvrde da planovi za smanjenje emisija stakleničkih plinova nisu zakoniti jer preuzete obveze neće uroditi ograničenjem povećanja prosječne globalne temperature na dodatnih 1,5 stupnjeva Celzijusa s obzirom na predindustrijsko razdoblje. Početak suđenja pred Sudom pravde Europske unije očekuje se tijekom 2025. godine.

Europska komisija suočena je s još jednom tužbom ekoloških aktivista, kojom se od Brisela traži da revidiraju svoju taksonomiju “zelenih” izvora energije. Naime, u toj taksonomiji se kao “zeleni” izvor energije navodi i zemni plin, što znači da projekti ulaganja u plinsku infrastrukturu imaju pristup financiranju namijenjenom ubrzavanju energetske tranzicije, iako se time doprinosi trendu rastućih emisija metana.

Imate pitanje za Klimatski portal? Želite nam predložiti temu za koju mislite da bismo je trebali obraditi? Želite nam uputiti pohvalu ili kritiku? Kontaktirajte nas na [email protected] ili putem WhatsAppa ili Facebooka.