U Vrginmostu još uvijek ilegalno tale plastiku, zagađuju zrak i narušavaju zdravlje stanovnika
Aktivisti Zelene akcije u sklopu prosvjeda su stavili lokot na ulaz u pogon i spriječili pristup kamionu natovarenom plastikom.
Stanovnike Vrginmosta i dalje se truje taljenjem plastike u potpuno neadekvatnim uvjetima. Iako je tvrtki Phaten Plastic Recycling još prije dva mjeseca oduzeta dozvola za gospodarenje otpadom, u njihovom se pogonu u Vrginmostu i dalje obrađuje plastika – i to tako da se istovremeno zagađuju zrak, voda i tlo.
Mještani Vrginmosta danas su na ugrožavanje svoje životne sredine upozorili novim prosvjedom. Podržali su ih aktivisti Zelene akcije, koji su lokotima zaključali ogradu oko pogona i tako uspjeli odvratiti pristigli kamion, nakrcan plastičnim otpadom koji je trebao biti rastaljen u pogonu.
“Napravili smo ono što je Državni inspektorat trebao učiniti još prije dva mjeseca kada je pogonu ukinuta dozvola za gospodarenje otpadom”, izjavila je Ana-Marija Mileusnić iz Zelene akcije nakon što su aktivisti zapečatili ulaz u pogon.
Ona je otkrila i da su kamioni iz različitih europskih država čitavo ljeto dovozili otpad u Vrginmost. Pogon za taljenje plastike tvrtke Phaten Plastic Recycling je, kaže, radio danonoćno.
Zagađuju usprkos zabranama
Prije par mjeseci izgledalo je kao da su se građani koji su se pobunili protiv zagađenja koje uzrokuje pogon za taljenje plastike u Vrginmostu uspjeli izboriti za svoje pravo na čist okoliš. Njihove prosvjede su podržale istaknute organizacije civilnog društva te je problem zagađenja iz pogona za taljenje plastike privukao pažnju najutjecajnijih hrvatskih medija [1, 2, 3, 4, 5, 6].
Iako su građani Vrginmosta pokušavali alarmirati hrvatske institucije dulje od godinu dana, tek je javni pritisak natjerao Državni inspektorat da reagira. Predložili su Sisačko-moslavačkoj županiji da se tvrtki Phanten Plastic Recycling ukine dozvola za gospodarenje otpadom, što je u srpnju i učinjeno.
Doduše, prekršaj zbog kojeg su sankcionirani odnosio se samo na držanje prevelike količine otpada u pogonu. Puno veći problemi na koje su upozoravali mještani Vrginmosta, poput zagađenja zraka i odlaganja otpada u okoliš, Državnom inspektoratu su promakli. Istragu o počinjenju mogućih kaznenih djela protiv okoliša u ovom je slučaju otvorio i DORH, ali zasad bez rezultata.
Iz same je tvrtke nakon svega toga najavljivano da namjeravaju zatvoriti pogon u Vrginmostu. To je portalu Zagrebi.hr rekao Joe Zhou, voditelj nabave i prodaje tvrtke Phaten Plastic Recycling d.o.o. Međutim, umjesto da ispoštuju odluke hrvatskih institucija i obustave svoje toksično poslovanje, samo su se nakratko primirili. Kad je javni i medijski interes za zbivanja u Vrginmostu splasnuo, nastavili su trovati okolno stanovništvo taljenjem plastike u neadekvatnim uvjetima.
Aktivisti na meti inspekcija
Dojam stanovnika Vrginmosta je da zagađivači u svom nedjelu imaju i institucionalnu zaštitu. Prijave koje su različitim institucijama uputili stanovnici Vrginmosta, ali i Zelena akcija, redom su ignorirane. Istovremeno, lokalni aktivisti za zaštitu okoliša susreću se s institucionalnim pritiskom.
Maja Turniški iz udruge Suncokret, jedna od organizatorica prosvjeda u Vrginmostu, javno je govorila o tome kako su njenu udrugu, ali i nju osobno, različite inspekcije počele obilaziti netom nakon što je pobuna stanovnika Vrginmosta privukla pozornost šire javnosti.
Zelena akcija smatra da se radi o zastrašivanju s namjerom da se obeshrabri otpor usmjeren protiv ilegalnog postrojenja za obradu plastičnog otpada u Vrginmostu.
“Kako bismo zaštitili one koji ukazuju na nepravdu, o pritiscima na aktiviste obavijestili smo Michela Forsta, specijalnog izvjestitelja UN-a o stanju branitelja zaštite okoliša, koji je preuzeo slučaj”, kaže Ana-Marija Mileusnić.
Kako je to moguće?
Imajući sve ovo na umu, nemoguće je ne zapitati se tko su vlasnici tvrtke Phaten Plastic Recycling i čime su zaradili takvu naklonost kakvu im iskazuju institucije hrvatske države.
Tu priča postaje neuobičajena, jer među vlasnicima ne nalazimo uobičajene sumnjivce, domaće tajkune interesno povezane s vladajućom političkom strankom. Na papiru, vlasnici i direktori tvrtke su dvojica kineskih državljana, 44-godišnji Guangming Xiang i 32-godišnji Fanlin Zhou, koji u Hrvatskoj nemaju nikakve druge poslovne projekte te su potpuno nepoznati široj javnosti.
Sama tvrtka osnovana je 2022. godine i ne bilježi naročito impresivne poslovne rezultate; lani su uprihodovali nešto više od 2,5 milijuna eura i godinu završili u minusu od 130 tisuća eura.
Okolnosti sugeriraju da bi se moglo raditi o paravanu za kriminalne aktivnosti. Interpol je u izvještaju iz 2022. upozorio da su zločini vezani uz zbrinjavanje otpada vrlo unosni i prilično učestali, kao i da iza takvih zločina najčešće stoji organizirano kriminalno podzemlje.
Većina takvih slučajeva koje je Interpol istraživao su prekogranični. Ilegalni izvoz i prekogranično zbrinjavanje otpada česta su pojava, koja redovito dovodi do zagađenja. Čišćenje okolišne štete u slučajevima koje je Interpol opisao u izvješću iz 2022. godine koštalo je između 6 i 37 milijuna američkih dolara.