Proizvodnja struje iz solarnih panela raste nevjerojatnom brzinom
U 2024. bilježi se novi rekord rasta kapaciteta proizvodnje struje iz solarnih panela. Porast s obzirom na prošlu godinu je skoro 30 posto, a tranziciju i dalje predvodi Kina.
Do kraja godine u svijetu će na elektroenergetsku mrežu biti spojeno skoro 600 GW novih kapaciteta za proizvodnju struje iz solarnih panela. Pokazuje to analiza energetskog think-tanka Ember, prema kojoj će 2024. godine ponovo biti uvjerljivo postavljen novi rekord povećanja kapaciteta proizvodnje električne energije iz Sunčevih zraka.
Udio solarne energije u energetskom miksu raste već godinama, ali prava eksplozija popularnosti solarnih panela dogodila se nakon što je ruska invazija na Ukrajinu 2022. godine izazvala zabrinutost zbog dostupnosti energije i stabilnosti elektroenergetskih sustava ovisnih o proizvodnji struje korištenjem zemnog plina.
U 2023. tako je zabilježen rekordni rast instalacije solarnih kapaciteta od čak 87 posto s obzirom na prethodnu godinu. Povećanje kapaciteta u 2024. neće biti baš tako impresivno, ali ipak se očekuje povećanje od skoro 30 posto s obzirom na lanjsku godinu.
“Ember procjenjuje da će se, po trenutnoj stopi novih instalacija, ove godine u svijetu instalirati 593 GW solarnih panela. To je 29% više nego što je instalirano prošle godine, održavajući snažan rast čak i nakon procijenjenog porasta od 87% u 2023. godini. Procjenjuje se da je do kraja srpnja 2024. instalirano 292 GW solarnih kapaciteta”, navodi se u analizi.
Njihova analiza bazirana je na proučavanju podataka iz 15 država koje su odgovorne za 80 posto instalacija novih solarnih kapaciteta.
Najviše solarnih panela postavljeno je u Kini, koja ove godine bilježi rast od 28 posto s obzirom na prošlu godinu. Vrlo brzi rast bilježi se u Indiji, gdje je ove godine instalirano čak 77 posto više solarnih panela nego lani. U Sjedinjenim Američkim državama porast je 55 posto. Među članicama Europske unije, najbrži rast u ovoj godini bilježi Italija, s porastom od 41 posto s obzirom na prošlu godinu.
U apsolutnim iznosima kapaciteta za proizvodnju električne energije iz Sunca, uvjerljivo vodstvo i dalje drži Kina. Očekuje se da će do kraja godine Kina moći proizvesti 334 GW električne energije iz solarnih panela, što će značiti da je čak 56 posto novih solarnih kapaciteta u svijetu u 2024. godini na mrežu spojeno u Kini.
“Procijenjenih 593 GW na temelju dosadašnjeg tempa novih instalacija ove godine u skladu je s predviđanjima Bloomberg New Energy Finance (BNEF), ali je gotovo 200 GW više od glavne prognoze Međunarodne energetske agencije objavljene u siječnju 2024.
Prema procjenama Embera, BNEF-a i SolarPower Europea, u svijetu je u 2023. instalirano oko 450 GW solarnih panela – količina koja se činila nezamislivom samo godinu dana ranije. Primjerice, u siječnju 2022. BNEF je predviđao da će globalne solarne instalacije u 2023. dosegnuti samo 236 GW. Zbog većih instalacija u 2023., prognoze za 2024. su revidirane prema gore. Na primjer, SolarPower Europe prilagodio je svoju prognozu za 2024. s 401 GW (lipanj 2023.) na 544 GW (lipanj 2024.)”, stoji u Emberovoj analizi.
Na temelju svega navedenog, brzi rast očekuje se i narednih godina. Svijet već sada ima dvostruko veći kapacitet proizvodnje solarnih panela od sadašnjih potreba. Ember stoga očekuje da će glavni izazov priključivanja novih solarnih kapaciteta u budućnosti biti kapacitet elektroenergetskih mreža da prihvate svu novoproizvedenu energiju iz solarnih panela.
Najlakši način za rješavanje tog problema je povećavanje baterijskog kapaciteta, kako bi se energija iz nestalnih obnovljivih izvora mogla pohranjivati u razdobljima kad je ima previše, a trošiti u razdobljima kad je nema dovoljno (npr. noću kad nema Sunčevih zraka).
Podaci Međunarodne energetske agencije (IEA) pokazuju da se i u tom području bilježi značajan napredak, a predvodnik u dodavanju baterijskih kapaciteta opet je Kina, gdje se ujedno ulaže i najviše novca u istraživanje i razvoj novih, učinkovitijih baterijskih tehnologija.
IEA procjenjuje da je u 2023. instalirano dodatnih 90 GW kapaciteta za pohranu električne energije, što je dvostruko više nego godinu dana ranije. Tržište baterija za pohranu električne energije u 2023. je, prema procjeni konzultantske kuće Bain, “težilo” oko 15 milijardi američkih dolara. Isti izvor očekuje da će do 2030. vrijednost tog tržišta iznositi 700 milijardi dolara.