Skoči do sadržaja
Izvor: exxonmobil.com

U Arkansasu otkrivene goleme količine litija, a ruke trlja – Exxon

calendar

Naftaši imaju šansu da zahvaljujući DLE tehnologiji zarade na tranziciji i to kroz proces izvlačenja litija pročišćavanjem vlastitih otpadnih voda. Ovo nije prilika samo za naftaše u SAD-u, smatraju autori USGS-ove studije.

Američki geološki institut (USGS) objavio je prošlog tjedna kako se ispod jugozapadnog dijela savezne države Arkansas potencijalno nalaze zalihe litija procijenjene između 5 i 19 milijuna tona. Ako bi bio komercijalno iskoristiv, količina prisutnog litija i to ova donja procjena od 5 milijuna tona, mogla bi devet puta premašiti projiciranu svjetsku potražnju za litijem u baterijama za automobile do 2030. godine.

Ono što čini ovu vijest još važnijom je otkriće da se radi o litiju koji se nalazi u slanoj vodi, što ga potencijalno čini iskoristivim za direktne ekstrakcije litija ili DLE metodu. Ovaj način eksploatacije je u odnosu na isparavanje (južnoameričkih) slanih jezera i rudarenje iz kamena najmanje štetan za okoliš, iako nije bez rizika. Zanimljivo je i da bi ova relativno neuhodana metoda žetve litija mogla biti od koristi – naftnim kompanijama.

Takav zaključak nameće se i iz primjera koje navodi sama studija USGS-a i Ureda državnog geologa pri Ministarstvu energetike i okoliša Arkansasa, objavljene u časopisu Science Advances.

Otpadne vode kod eksploatacije nafte

Studija je koristila novu metodu koja kombinira testiranje vode i strojno učenje, a bavila se formacijom Smackover, ostatkom drevnog mora koje je ostavilo opsežnu, poroznu i propusnu geološku jedinicu vapnenca koja se proteže ispod dijelova Arkansasa, Louisiane, Teksasa, Alabame, Mississippija i Floride. Datira iz jurskog geološkog razdoblja i poznata je po bogatim ležištima nafte i broma. U posljednjih nekoliko godina, formacija Smackover privukla je pozornost i zbog mogućeg prisustva litija u slanim vodama — s više od 400 miligrama po litri.

“Trenutno su u tijeku projekti za ekstrakciju litija iz slanih voda Smackover formacije, pri čemu se u nekim slučajevima koristi otpadna voda iz komercijalne proizvodnje broma. Tako Smackover formacija u južnom Arkansasu predstavlja potencijalno važnu regiju za proizvodnju litija u SAD-u kako bi zadovoljila potrebe rastućeg tržišta. Osim toga, litij u slanim vodama koje nastaju kao nusprodukt tijekom proizvodnje nafte i plina predstavlja priliku za dobivanje vrijednog resursa iz toka koji bi inače bio otpad“, navodi se u studiji.

U projekte na koje se referiraju je i jedan naftnog monstruma ExxonMobila. Jedan od globalno najvećih krivaca za klimatsku krizu, početkom je prošle godine kupio tvrtku Saltwerks koja se bavi isključivo istraživanjem prenamjene naftnih bušotina u pogone za izvlačenje litija. Nekoliko mjeseci kasnije uortačili su se s tvrtkom Tetra Technologies, koja proizvodi kemikalije neophodne za pročišćavanje vodâ – tehnologije iz koje je, naime, proistekao DLE.

Slični izvori litija nalaze se diljem svijeta

Exxon tako najavljuje da im je cilj do 2030. godine proizvesti dovoljno litija za podršku proizvodnji oko milijun električnih vozila.

Naftaši tako imaju šansu da zahvaljujući DLE tehnologiji zarade na tranziciji i to kroz proces izvlačenja litija pročišćavanjem vlastitih otpadnih voda. Ovo nije prilika samo za naftaše u SAD-u, smatraju autori studije:

“Slane vode iz naftnih polja mogle bi biti važan izvor litija jer se nalaze diljem svijeta, a inače se smatraju otpadnim proizvodom u industrijama nafte, plina i slane vode, i – ovisno o održivosti tehnologija za izravno izdvajanje litija – ne bi zahtijevale velik prostor kao što je slučaj s isparivačkim procesima koji se koriste za koncentraciju slanih voda u bazenima”.

Značenje za SAD

SAD trenutno uvozi 25 posto litija kojeg koristi u proizvodnji. Katherine Knierim, hidrologinja i glavna istraživačica studije, procjenjuje da bi u formaciji moglo biti dovoljno otopljenog litija da zamijeni uvoz litija u SAD-u i više od toga. Iako je ovo prvo ovako sveobuhvatno istraživanje rezervi, Knierim upozorava da ono ne govori previše o tehnologiji koja bi bila primjenjiva za eksploataciju.

“Važno je naglasiti da su ove procjene zapravo procjene zaliha na licu mjesta. Nismo procijenili koliko je tehnički moguće izvući na temelju novijih metoda za izdvajanje litija iz slanih voda”, rekla je Knierim.

Iako SAD ima velike rezerve litija, proizvodi manje od 2% svjetske opskrbe, a prijedlozi za rudarske operacije suočavaju se s protivljenjem klimatskih aktivista. Zasad se litij izvlači u Nevadi i Utahu, a goleme rezerve su pronađene i u Maineu.

Ovi rudnici nerijetko dovode do sporova između rudara i lokalne zajednice, pa i klimatskih aktivista. Zalihe pronađene u Maineu su sadržane u stijeni, konkretno spodumenu. Ta država ima vrlo stroge vodozaštitne zakone i povijest saniranja posljedica rudarskih operacija i otpor je jak. No, u Nevadi je nedavno slomljen pa će rudarske operacije započeti 2028. godine.

Predviđa se da će potražnja za litijem dosegnuti 1,5 milijuna tona do 2025. godine i više od tri milijuna tona do 2030., kao i da će rasti eksponencijalno zbog povećane potražnje za električnim vozilima. Električna vozila činila su 87% potrošnje litija.

Imate pitanje za Klimatski portal? Želite nam predložiti temu za koju mislite da bismo je trebali obraditi? Želite nam uputiti pohvalu ili kritiku? Kontaktirajte nas na [email protected] ili putem WhatsAppa ili Facebooka.