Skoči do sadržaja
Foto: Cocoparisienne/Pixabay

Europski pučani protiv zaštite šuma

calendar

Europska pučka stranka predložila je izmjene kojima bi obesmislila europsku uredbu donesenu s ciljem zaštite šuma od prekomjernog krčenja.

Nakon što je Europska komisija nedavno odgodila početak primjene Uredbe o proizvodima povezanima s deforestacijom, Europska pučka stranka (EPP) predložila je daljnje izmjene i dopune koje bi dodatno mogle oslabiti zakon koji se trebao uhvatiti u koštac s prekomjernim krčenjem šuma. Podnošenjem takvih amandmana, upozorava organizacija Word Wildlife Fund (WWF), ta je politička grupacija u Europskom parlamentu pokazala namjeru poticanja deregulacije područja zaštite prirode.

Naime, WWF navodi kako prijedlozi EPP-a idu u smjeru uvođenja dvogodišnje odgode primjene zakona, isključivanja trgovaca iz gotovo svih obveza te uvođenja kategorije zemalja “bez rizika”, što bi samu uredbu, usvojenu u lipnju 2023., iz snažnog instrumenta za zaštitu šuma pretvorilo u mrtvo slovo na papiru. Podsjetimo, stupanje uredbe na snagu značilo bi da dobavljači palminog ulja, kakaa, kave, gume i govedine moraju dokazati da njihova proizvodnja nije uzrokovala krčenje šuma, a nova pravila također bi se odnosila i na proizvode nastale od tih resursa.

>>> Moćni poljoprivredni lobisti prisiljavaju EU da odustane od borbe protiv deforestacije

Navedeni amandmani EPP-a dolaze nakon što je početkom listopada ove godine Europska komisija predložila odgodu početka primjene uredbe koja je na snagu trebala stupiti krajem ove godine. Prema odluci Komisije, zakon će biti na snazi za godinu dana za velika poduzeća te za godinu i pol dana za mikro i mala poduzeća. Prvotno je zamišljeno da se krene primjenjivati od kraja ove godine.

Odgodu primjene uredbe tražili su brojni trgovinski lobiji, ali i države poput SAD-a i Brazila. Iako su iz Europske komisije svega desetak dana prije odgode govorili da se tako nešto neće dogoditi, raznorazni pritisci su ipak urodili plodom [Euronews].

O predloženim amandmanima EPP-a Europski će parlament glasati na plenarnoj sjednici sredinom ovog mjeseca, 14. studenog.

“Predložene promjene ismijavaju ciljeve uredbe, uklanjajući ključne elemente kao što je sljedivost za mnoge proizvode i dopuštajući stavljanje proizvoda na europsko tržište bez odgovarajućih provjera. Umjesto da obuzda utjecaj Europske unije na globalno krčenje šuma, takav bi zakon bio šupljikavo stablo bez svoje jezgre. Ovaj potez također izdaje sve one tvrtke koje su već uložile u pripremu za primjenjivanje uredbe, a sada su suočene s dalekosežnim promjenama i gubitkom svojih ulaganja”, rekla je Anke Schulmeister-Oldenhove, voditeljica u Uredu za europsku politiku WWF-a .

Unatoč pritisku brojnih lobista koji žele znatno oslabiti zakon, za koji okolišne organizacije smatraju da je najveće postignuće Europskog zelenog plana, brojne su korporacije javno istupile sa svojim stavovima da tako nešto nije prihvatljivo. Neke od njih su Mars, Michelin, Nestle, Ferrero itd.

EPP je amandmane predložio unatoč tome što je 1,2 milijuna građana pozvalo na donošenje zakona protiv krčenja šuma te usprkos činjenici da su sami zastupnici EPP-ove grupacije glasali za usvajanje uredbe u 2023. godini. WWF također navodi kako pučani takvim amandmanima utječu na povjerenje u politiku Europske unije te potiču deregulaciju zakonodavstva o zaštiti okoliša, što smatraju sramotom uoči Konferencije UN-a o klimatskim promjenama COP29 koja počinje 11. studenog.

Iz Europske pučke stranke još ranije su priopćili da bi početak primjene ove Uredbe od kraja 2024. donio kaos budući da brojni detalji oko njenog provođenja još nisu jasni, što bi negativno utjecalo na brojne male i srednje farmere na koje se bi se ona odnosila.

Imate pitanje za Klimatski portal? Želite nam predložiti temu za koju mislite da bismo je trebali obraditi? Želite nam uputiti pohvalu ili kritiku? Kontaktirajte nas na [email protected] ili putem WhatsAppa ili Facebooka.