Skoči do sadržaja
Foto: Federico Respini/Unsplash

Copernicus potvrdio: 2024. je najtoplija je otkad postoje mjerenja i prva godina iznad +1,5°C

calendar

Protekla godina prva je u kojoj je prosječna temperatura premašila +1,5 °C iznad predindustrijskog razdoblja. Znanstvenici upozoravaju da je sve manje vremena za odlučnu klimatsku akciju.

Europska služba za klimatske promjene Copernicus potvrdila je da je 2024. najtoplija godina otkad je mjerenja te prva kalendarska godina u kojoj je prosječna globalna temperatura premašila 1,5 °C iznad predindustrijske razine (točnije, 1,6 °C). Riječ je o skoku od 0,1 °C u odnosu na 2023., koja je također bila rekordno vruća.

Uzrok visokim temperatura zraka i površine mora su klimatske promjene uzrokovane ljudskim djelovanjem, uz to da je tim ekstremima u protekloj godini pridonio i meteorološki fenomen El Niño kao i još neki faktori.

Protekla godina, navode znanstvenici, bila je najtoplija godina za sve kontinentalne regije osim Antarktike i Australazije (područje Australije, Novog Zelanda i Nove Gvineje), kao i za neke dijelove oceana, posebno sjeverni Atlantski ocean, Indijski ocean i zapadni Tihi ocean.

Izvor: Copernicus

Neslavni rekordi

Copernicus navodi kako je ukupna količina vodene pare u atmosferi protekle godine dosegla rekordnu visinu, oko 5 % iznad prosjeka 1991. – 2020., znatno više nego u 2023. godini.

“Ova obilna zaliha vlage pojačala je potencijal za pojavu ekstremnih oborina. Osim toga, u kombinaciji s visokim površinskim temperaturama mora, pridonijela  je razvoju velikih oluja, uključujući tropske ciklone”, stoji u priopćenju.

Izvor: Copernicus

Svaki mjesec od siječnja do lipnja 2024. bio je topliji od istog mjeseca u bilo kojoj prethodnoj zabilježenoj godini, a kolovoz protekle godine bio je izjednačen s kolovozom 2023. kao najtopliji u povijesti. Nadalje, svaka od proteklih deset godina (2015. – 2024.) bila je jedna od deset najtoplijih godina zabilježenih. Mjesečna globalna prosječna temperatura premašila je 1,5°C iznad predindustrijskih razina tijekom 11 mjeseci u protekloj godini.

“Svi mjeseci od srpnja 2023., s izuzetkom srpnja 2024., premašili su razinu od 1,5°C. Novi rekord za dnevnu globalnu prosječnu temperaturu (17,16°C) dosegnut je 22. srpnja 2024.”, stoji u priopćenju Copernicusa.

Znanstvenici bilježe i da je u protekloj godini prosječna godišnja temperatura površine mora (SST) nad izvanpolarnim oceanima dosegla rekordnu razinu od 20,87°C, odnosno, 0,51°C iznad prosjeka od 1991. do 2020. godine. Prosječni izvanpolarni SST bio je na rekordno visokim razinama od siječnja do lipnja 2024.

Izvor: Copernicus

Posljedice

Ekstremne temperature i visoka vlažnost pridonose povećanim razinama toplinskog stresa. Velik dio sjeverne hemisfere tijekom protekle godine doživio je više dana od prosjeka s “jakim toplinskim stresom”, a neka su područja doživjela više dana od prosjeka s “ekstremnim toplinskim stresom”.

Takvi uvjeti predstavljaju opasnost za ljudsko zdravlje budući da visoke temperature mogu dovesti do situacija u kojima je tijelo pod stresom zbog pregrijavanja.

Osim toga, dugotrajna sušna razdoblja u nekoliko regija stvorila je uvjete pogodne za šumske požare. Bolivija i Venezuela zabilježile su svoje najveće razine emisija iz šumskih požara, dok je Kanada zabilježila drugu najveću razinu, na temelju podataka Copernicusa.

Opseg morskog leda na Arktiku i oko Antarktike, inače bitan pokazatelj stabilnosti Zemljine klime, u protekloj je godini bio znatno ispod prosjeka.

Jasno je koji su procesi odgovorni za ekstremne temperature. Koncentracije ugljičnog dioksida, metana i drugih stakleničkih plinova u atmosferi nastavile su rasti i dosegnule su rekordne godišnje razine od 422 dijela na milijun (ppm). To je za 2,9 ppm više nego u godini prije.

Samantha Burgess, voditeljica za klimu pri Copernicusu, poručila je da je svijet na rubu prelaska zagrijavanja od 1,5 °C.

“Ove visoke globalne temperature, zajedno s rekordnim globalnim razinama vodene pare u atmosferi 2024. godine, donijele su toplinske valove i obilne kiše te uzrokovale bijedu milijunima ljudi”, rekla je.

Direktor Copernicusa Carlo Buontempo rekao je da je čovječanstvo zaduženo za svoju sudbinu, a to kako reagiramo na klimatski izazov trebalo bi se temeljiti na dokazima.

“Brza i odlučna akcija još uvijek može promijeniti putanju naše buduće klime”, poručio je.

Imate pitanje za Klimatski portal? Želite nam predložiti temu za koju mislite da bismo je trebali obraditi? Želite nam uputiti pohvalu ili kritiku? Kontaktirajte nas na [email protected] ili putem WhatsAppa ili Facebooka.