
Donald Trump upisuje poricanje klimatskih promjena u američke zakone
Donald Trump ukida pravno obvezujuće mišljenje Agencije za zaštitu okoliša na kojem su počivale sve američke klimatske politike.
Vlada Donalda Trumpa namjerava oslužbeniti poricanje klimatskih promjena kao američku državnu politiku, tako što će iz legislative izbaciti nalaze Agencije za zaštitu okoliša (EPA) prema kojima emisije stakleničkih plinova imaju izravan štetan utjecaj na zdravlje i dobrobit američkih građana.
Više američkih medija [The Washington Post, Axios, AP, E&E] objavilo je kako je Trumpov ravnatelj EPA-e Lee Zeldin iznio Bijeloj kući plan o ukidanju tzv. “nalaza o ugrozi”, sastavnog dijela Zakona o čistom zraku donesenog 2009. godine. Taj je nalaz zapravo sistematizacija znanstvenih spoznaja o klimatskim promjenama, u kojem se jasno navodi da je povećanje prosječne globalne temperature posljedica povećane koncentracije stakleničkih plinova u Zemljinoj atmosferi pa je nužno poduzeti mjere za ograničavanje emisija kako bi se izbjegle katastrofalne posljedice.
Upravo ovaj nalaz bio je temelj na koji su se pozivale vlade Baracka Obame i Joea Bidena kad su donosile odredbe kojima su se ograničavale emisije stakleničkih plinova te poticala dekarbonizacija američkog gospodarstva.
Ukidanje prostora za klimatske politike
Već prvog dana svog mandata je Trump potpisao izvršnu uredbu kojom je ovlastio ravnatelja EPA-e da razmotri “legalnost i daljnju aplikaciju” ovog nalaza, tj. da revidira znanstveni konsenzus o klimatskim promjenama. Za taj je posao dobio rok od 30 dana.
Mišljenje je dostavljeno Bijeloj kući i sad se o njemu treba očitovati Ured za upravljanje i proračun, tijelo zaduženo za koordinaciju znatnog rezanja troškova američke državne administracije. Prema ranijim izjavama iz Trumpove Bijele kuće, Agencija za zaštitu okoliša bi u sklopu tih rezova mogla ostati bez 65 posto budžeta. Sličnim su rezovima već zahvaćeni i klimatski znanstvenici iz Nacionalne oceanske i atmosferske službe (NOAA).
Usprkos tvrdnjama vladajućih američkih političara, znanost se od 2009. naovamo nije predomislila. Svi podaci koje klimatski znanstvenici prikupljaju, obrađuju i tumače nedvojbeno pokazuju da su klimatske promjene stvaran i sve hitniji problem te direktna posljedica ljudske aktivnosti. O tome među znanstvenicima postoji vrlo jasan konsenzus.
Dezinformacije umjesto znanosti
Međutim, Trumpovu vlast ne zanima činjenična stvarnost. Njihov plan nije zamijeniti nalaze EPA-inih stručnjaka iz 2009. godine stvarnom znanošću, već popularnim klimatskim dezinformacijama. Iz medijskih izvještaja nazire se jasna strategija: Trumpova vlast namjerava postojeći “nalaz o ugrozi” zamijeniti tvrdnjom koja dovodi u pitanje stvarnu štetnost antropogene emisije stakleničkih plinova i njihovu povezanost s globalnim zatopljenjem.
Za E&E je to praktički potvrdio Steve Milloy iz Instituta Heartland, organizacije koja se oštro protivi bilo kakvim klimatskim politikama i dovodi u pitanje postojanje klimatskih promjena. Rad Heartland instituta je obilato doniran novcem industrije fosilnih goriva, najvećih profitera klimatske krize.
Milloy, koji je i radio za Trumpa nakon njegove prve izborne pobjede 2016. godine, kaže da je prvi idući korak okupiti novi znanstveni savjetodavni odbor (jer je potrebno zamijeniti stručnjake koje je Trump otpustio čim je preuzeo vlast). Nakon toga slijedi izrada novog nalaza Agencije za zaštitu okoliša; 2009. je taj proces trajao 11 mjeseci, a Milloy misli da bi ovoga puta moglo trajati i dulje.
Ne treba sumnjati da će vrijeme biti uloženo u okupljanje “znanstvenika” kojima neće biti teško usprotiviti se trenutačnom klimatskom konsenzusu znanstvene zajednice te otvoriti vrata sumnji da su klimatske promjene možda ipak prirodni fenomen, tj. da nisu uzrokovane emisijama stakleničkih plinova.
Sve će završiti na sudu
Već sad je jasno da će se legalnost ovog poteza osporavati na sudovima. Više je okolišnih organizacija već najavilo da će se Trumpovom klimatskom revizionizmu suprotstaviti tužbama.
“Ovakva odluka ignorira znanost i zakone. Napuštanje jasne pravne dužnosti Agencije za zaštitu okoliša da ograniči zagađenje koje mijenja klimu ima smisla samo ako pogledamo tko će od toga profitirati: naftni, plinski i ugljenski magnati koji su predsjedniku uručili milijune dolara donacija za kampanju. Tako da, vidjet ćemo se na sudu”, poručio je za E&E David Doniger, pravni zastupnik okolišne organizacije Vijeće za obranu prirodnih resursa.