Greenpeace traži da se političke stranke izjasne o budućnosti plina i NE Krško
Greenpeace u Hrvatskoj poslao je anketni upitnik na adrese pet političkih stranaka i koalicija koje prema anketama prelaze izborni prag.
Greenpeace u Hrvatskoj održao je na Markovom trgu press konferenciju na kojoj je prezentirao anketni upitnik poslan na adrese pet političkih stranaka i koalicija koje prema anketama prelaze izborni prag – HDZ, SDP, Možemo, Domovinski pokret i Most.
Traže da se stranke izjasne oko tema važnih za energetsku tranziciju te očuvanje okoliša i prirode. Rezultate ankete najavili su objaviti na svojim stranicama tijekom predizborne kampanje.
Cilj je da političke stranke jasno i glasno kažu što planiraju napraviti po pitanju klimatske krize i zaštite okoliša i da to vide birači prije nego što u ruke prime glasačke listiće.
Petra Andrić, programska voditeljica Greenpeacea u Hrvatskoj, kazala je tim povodom na konferenciji za medije na Markovom trgu da je njihova analiza predizbornih programa pokazala da su pomaci vidljivi, ali ni približno ambiciozni koliko bi trebali biti. U skladu s tim i ulaganja u zelenu tranziciju su “zapravo minimalna” .
“Dok su u mnogim drugim zemljama, europskim pa i svjetskim, teme zaštite okoliša i klime među vodećim temama u predizbornim kampanjama, kod nas, nažalost, to nije baš slučaj”, ocijenila je Andrić.
Greenpeace zamjera što su naše dosadašnje vlade bile sklonije širenju plinske infrastrukture, pa čak i one nuklearne, zanemarujući obnovljive izvore.
Protiv NE Krško 2
Posebno se osvrnula na dogovore oko proširenja NE Krško, o kojima članovi vlade povremeno diskutiraju u javnosti. Navela je da je nuklearna elektrana “jako skupa u odnosu na sunce i vjetar”, izgradnja dugo traje i sa sobom povlači zbrinjavanje nuklearnog otpada. Greenpeace podsjeća kako NE Krško krajem prošle godine nije radila mjesec i pol dana zbog kvara. Trenutno je u redovnom remontu dodatnih mjesec dana, što znači da u samo sedam mjeseci NE Krško neće raditi dva i pol mjeseca.
“I nismo energetski neovisni, jer ovisimo o uvozu energenta iz inozemstva”, ustvrdila je Andrić o nuklearci u razgovoru s novinarima. S druge strane, Sunca imamo u izobilju, a pri dnu smo po iskorištavanju solarne energije. Stvarna energetska neovisnost i zelena tranzicija ne postiže se ni daljnjim ulaganjima u plinsku infrastrukturu, već ulaganjima u mjere energetske učinkovitosti i u domaće obnovljive izvore energije, podcrtala je programska voditeljica Greenpeacea u Hrvatskoj.
Anketna pitanja na prvom mjestu se tiču upravo proizvodnje električne energije. Greenpeace smatra da od 2030. Hrvatska može i treba proizvoditi svu električnu energiju za vlastite potrebe iz obnovljivih izvora energije.
Zajedno s drugim zemljama Europske unije Hrvatska treba napustiti zemni plin do 2035. godine, a trenutno je potrebno obustaviti sva ulaganja u novu infrastrukturu za zemni plin i ambiciozno se okrenuti obnovljivim izvorima energije i mjerama energetske učinkovitosti, a ne se upuštati u NE Krško 2, smatra Greenpeace.
Hrvatska pregovara oko novog bloka NE Krško, eko aktivisti su protiv
Globalni sporazum o oceanima i plastici
Dio pitanja tiče se i ratifikacije Globalnog sporazuma o svjetskim morima koji je Hrvatska potpisala te podupiranja Globalnog sporazuma o plastici. Zatražili su od stranaka i da se izjasne o vađenju “posmrtnih ostataka” plinske platforme “Ivane D”, koja je potonula u Jadransko more prije 1215 dana. Državni inspektorat je još u rujnu 2021. naredio sanaciju štete, što uprava INA-e ignorira.
Aktivisti Greenpeacea su također na Markov trg donijeli prijenosnu solarnu elektranu priključenu na, kako kažu, “predizborni semafor”, a donijeli su i veliki glasački listić kojim se izjašnjavaju za obnovljive izvore energije, a protiv proširenja Nuklearne elektrane Krško te zemnog plina kao tranzicijskog goriva.