Povijesna presuda najvišeg europskog suda: Ignoriranje klimatske krize je kršenje ljudskih prava
Države koje ne štite svoje građane od štetnih posljedica klimatske krize krše Europsku konvenciju o ljudskim pravima, presudio je Europski sud za ljudska prava.
Klimatski aktivisti zabilježili su prvu veliku pobjedu na Europskom sudu za ljudska prava. Najviša sudska instanca u Europi odlučila je da je Švicarska, ignorirajući posljedice klimatske krize, prekršila Europsku konvenciju o ljudskim pravima.
Veliku pobjedu izborila je skupina žena starije životne dobi iz Švicarske, okupljenih u organizaciju Verein KlimaSeniorinnen Schweiz (Švicarsko klimatsko udruženje starijih žena).
Njihova životna dob u ovom slučaju je važna jer upravo to je osnova po kojoj su tužile Švicarsku; požalile su se sudu da ih sve učestaliji toplinski udari posebno ugrožavaju, do te mjere da u ljetnim mjesecima strahuju od izlaska iz kuće kako ih ne bi pokosio srčani udar izazvan nesnosnim vrućinama.
Prekršena dva članka Konvencije
“Sud je utvrdio da Konvencija obuhvaća pravo na učinkovitu zaštitu od ozbiljnih štetnih učinaka klimatskih promjena na živote, zdravlje, dobrobit i kvalitetu života”, stoji u priopćenju Europskog suda za ljudska prava. Stoga je presuđeno da Švicarska nije ispunila svoje dužnosti prema svojim građanima.
Konkretno, Europski sud za ljudska prava je odlučio da je prekršen 8. članak Konvencije o ljudskim pravima, koji jamči pravo na privatnost i obiteljski život.
“Sud je utvrdio da članak 8. Konvencije obuhvaća pravo na učinkovitu zaštitu od ozbiljnih štetnih učinaka klimatskih promjena na živote, zdravlje, dobrobit i kvalitetu života”, stoji u priopćenju suda, koji smatra kako je obveza države da zaštiti svoje građane od štetnih zdravstvenih posljedica globalnog zagrijavanja.
Također, utvrđeno je i da je tužiteljicama prekršeno pravo na pošteno suđenje, koje im jamči 6. članak Europske konvencije o ljudskim pravima. Ova odluka je donesena jer su švicarski sudovi propustili ozbiljno shvatiti njihovu tužbu.
Presuda obvezujuća i za Hrvatsku
Tužiteljice iz Švicarske nisu tražile odštetu od države, tako da ista nije ni dosuđena. Švicarska će im ipak morati isplatiti 80 tisuća eura kako bi se pokrili troškovi sudskog postupka.
Međutim, pravi značaj ove presude je u činjenici da se radi o odluci koja je obvezujuća za 46 europskih država, uključujući i Hrvatsku. Europski sud za ljudska prava je ovom presudom potvrdio da udruge građana imaju pravo tužiti svoje države zbog neadekvatnih klimatskih politika, tj. zbog ignoriranja po zdravlje opasnih posljedica klimatske krize.
To znači da klimatski aktivisti u budućnosti mogu tražiti od Europskog suda za ljudska prava da natjera europske države na odlučniju borbu protiv klimatske krize, tj. na implementaciju politika koje će dovesti do smanjenja emisija stakleničkih plinova i rezultirati prilagodbom na život u uvjetima sve učestalijih ekstremnih vremenskih pojava.
Najveća moguća pobjeda
“Još uvijek ne možemo vjerovati. Stalno pitamo naše odvjetnike, ‘je li to točno?’ I kažu nam da je to najviše što smo mogli dobiti. Najveća moguća pobjeda”, izjavila je za Reuters Rosemarie Wydler-Walti iz udruge Švicarsko klimatsko udruženje starijih žena, prenosi BBC.
“Znamo da nas za 10 godina statistički više neće biti. Dakle, što god da radimo sada, ne radimo za sebe, već za našu djecu, za djecu naše djece”, dodaje Elisabeth Stern, također članica ove udruge.
Još nije poznato na koji će način Švicarska reagirati na nametnutu obvezu prihvaćanja ozbiljnih klimatskih politika. Švicarska predsjednica Viola Amherd za Reuters kaže da mora pročitati presudu prije nego išta komentira.