I dalje traje ilegalna gradnja hidroelektrane na Vrelu Une, mještani opet prosvjeduju
Rijeka Una i dalje se devastira gradnjom male hidroelektrane. Mještani Donje Suvaje opet su se okupili na prosvjedu.
Mještani Donje Suvaje i okolnih naselja danas su ponovo prosvjedovali protiv male hidroelektrane čija je izgradnja, u blizini Vrela Une i u izvedbi investitora tvrtke Pipra d.o.o, počela početkom ovog mjeseca.
Tridesetak okupljenih prosvjednika poručilo je da je investitor počeo graditi hidroelektranu bez važećih dozvola i ignorirajući status područja pod ekološkom mrežom Natura 2000. Prosvjedu su se priključili i predstavnici Fondacije Atelje za društvene promjene – ACT iz Bosne i Hercegovine koji zajedno s mještanima traže što hitniji prestanak radova i daljnje devastacije.
Najnoviji prosvjed nadovezuje se na ranija događanja u blizini zaštićenog hidrološkog spomenika Vrela Une; stanovnici ovog kraja u protekla dva tjedna više su puta došli na područje radova kako bi protestirali protiv projekta.
Zadnji put kada smo posjetili Vrelo Une dio mještana taman je ostao bez vode zbog radova o čijoj su neusklađenosti s propisima su tada govorili i zaposlenici Javne ustanove Natura Jadera, koja upravlja zaštićenim dijelovima prirode u Zadarskoj županiji. Početkom ovog tjedna u Donju Suvaju došla je i saborska zastupnica SDSS-a Anja Šimpraga koja je naknadno izvijestila kako su dolaskom na lokaciju građevinski radovi – stali.
Dogodi se to gotovo svaki put kada javnost posjeti gradilište. Potvrđuje nam to Tanja Restović, predsjednica udruge “Una” s kojom smo se čuli uoči današnjeg prosvjeda.
“Svaki put kad mi dođemo, oni stanu s radovima pa onda opet krenu. Evo i sad su upravo stali. Inspekcija je bila, međutim radovi i dalje traju. Tražimo što hitnije očitovanje inspektorata te informaciju ima li ovaj projekt važeću procjenu zahvata na ekološku mrežu i ostale dozvole”, kaže Restović za Klimatski portal.
Dozvole
Kako su nam odgovorili iz Zadarske županije, za izgradnju male hidroelektrane “Una Mlin” izdana je građevinska dozvola 31. listopada 2016. godine, a potom i rješenje o produljenju iste od 20. listopada 2019.
“Ministarstvo zaštite okoliša je u svom mišljenju, koje je dano u postupku izdavanja lokacijske dozvole, ocijenilo da nije potrebna procjena utjecaja na okoliš ni ocjena o potrebi procjene utjecaja na okoliš jer se predmetni zahvat ne nalazi na popisu zahvata za koji je to obveza propisana Uredbom o procjeni utjecaja zahvata na okoliš”, navode.
Međutim, to je rješenje izdano 2013. godine kada su vrijedili drugi propisi. Nova Uredba o procjeni utjecaja zahvata na okoliš je stupila na snagu 2014. i otada je za sve tipove hidroelektrana potrebno provesti postupak ocjene o potrebi procjene utjecaja na okoliš. Također, Vlada RH je uredbu o ekološkoj mreži Natura 2000 donijela 2019. godine, čime je dodatno zaštitila područje koje se sada devastira izgradnjom male hidroelektrane.
Drugim riječima, mala hidroelektrana na Vrelu Une se gradi ilegalno, tj. bez da je pribavljena sva potrebna dokumentacija.
Zelena akcija na svom se Facebook profilu osvrnula na cijeli ovaj slučaj te istaknula još nekoliko formalno-pravnih nelogičnosti i nepravilnosti.
“Sedam dana nakon isteka građevinske dozvole (27.10.2022.), Upravni odjel za prostorno uređenje, zaštitu okoliša i komunalne poslove Zadarske županije izdao je prijavu početka gradnje. Radovi su započeli sredinom srpnja ove godine. Postavlja se pitanje kako je moguće da je Upravni odjel izdao prijavu početka građenja temeljem građevinske dozvole koja tada više nije važila. Osim toga, kako doznajemo, takve mini hidroelektrane su u prostorni plan općine Gračac uvrštene tek 2022. godine, što znači da su i lokacijska i građevinska dozvola izdane u suprotnosti s prostorno planskom dokumentacijom”, navode u Facebook statusu.
U izmjenama prostornog plana Općine Gračac iz 2022. godine koje su objavljene u Službenom glasniku, a na koje se referira Zelena Akcija, stoji kako se omogućuje rekonstrukcija starih mlinica u male hidroelektrane, uz uvjet da zadrže izvorni izgled i da se ne mijenja postojeći vodni režim, kao i da se dozvoljava izgradnja protočnih malih hidroelektrana, kao i malih hidroelektrane kapaciteta do 500 kWh koje koriste akumulacije.
U slučaju projekta male hidroelektrane u blizini Vrela Une, stara mlinica koja se nalazila u blizini u sklopu građevinskih radova je srušena, o čemu su aktivisti nedavno izvijestili na društvenim mrežama.
Kako smo već naveli, prema planu ukupnog razvoja Općine Gračac za period 2015.-2020, mini hidroelektrana na području rijeke Une u Srbu nalazi se u fazi ishođenja projektne i građevinske dokumentacije. Kako stoji u novijem planu razvoja, onom koji se odnosi na period 2020.-2025., prostor općine Gračac “ima predispozicije prvenstveno za korištenje vjetroelektrana i malih hidroelektrana”.
Detaljnije se u tom dokumentu male hidroelektrane više ne spominju.
Devastacije okoliša
Zadarska županija obiluje okolišnim devastacijama, a Una je posebno na udaru. Naime, iako je u Bosni i Hercegovini dio toka zaštićen kao nacionalni park, u Hrvatskoj je tek sami izvor i područje od 150 metara toka označeno kao hidrološki spomenik prirode.
Dio toka koji se nalazi u neposrednoj blizini zaštićenog područja već neko vrijeme je zanimljiv različitim investitorima koji žele profitirati na vodnim resursima.
Ranije smo izvještavali o tome kako je tvrtka Adriatic Farming d.o.o, svega dvjestotinjak metara od mjesta gradnje hidroelektrane, postavila drugu crpnu stanicu kako bi zahvaćala vodu ljeti, kada je ionako nema dovoljno. Navedena je tvrtka provela gotovo cijeli zahvat bez da je imala procjenu utjecaja zahvata na ekološku mrežu.
Nakon što je Faktograf otkrio ilegalne radove, na teren je izašao Državni inspektorat, a Zavod za zaštitu okoliša donio je rješenje da tvrtka mora provesti glavnu ocjenu utjecaja zahvata na okoliš.
Projekte s potencijalno devastirajućim učincima na okoliš investitori često žele provesti preko dozvola starih i nekoliko desetljeća, kao što je to bilo u slučaju kamenoloma ispod Tulovih greda u Parku prirode Velebit. Dokumentacija i dozvole na temelju koje je kamenolom počeo raditi izdana je još za vrijeme Jugoslavije, kada su zakonske regulative koje se odnose na zaštitu okoliša bile puno slabije.
U slučaju gradnje male hidroelektrane na Uni, dozvola je nešto novija, odnosno stara je “tek” 11 godina.