Skoči do sadržaja
Foto: Udruga Una Srb/Facebook

Državni inspektorat zabranio radove na Uni

calendar

Inspekcija zaštite prirode Državnog inspektorata zabranila je daljnje radove na hidroelektrani “Una-mlin”, zbog koje se pobunilo lokalno stanovništvo, ali i niz ekoloških organizacija u zemlji i regiji.

Državni inspektorat (DIRH) izvijestio je kako je protiv investitora hidroelektrane na rijeci Uni pokrenuo upravni postupak u kojem mu je rješenjem zabranjeno obavljanje radnji i radova na izgradnji male hidroelektrane, snage 160 kW, “Una-mlin”, na k.č.1287/6, k.o. Neteka u području ekološke mreže Natura 2000. – “HR 2001069 Kanjon Une”. Odluku objašnjavaju time da su radovi pokrenuti bez provedene ocjene prihvatljivosti za područje ekološke mreže.

“U provođenju ispitnog postupka inspekcija zaštite prirode Državnog inspektorata je sukladno članku 13. Zakona o zaštiti prirode, od Zavoda za zaštitu okoliša i prirode Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije kao stručno-analitičkog tijela za poslove zaštite prirode u Republici Hrvatskoj, zatražila mišljenje kako bi se utvrdilo jesu li predmetnim zahvatom na izgradnji male hidroelektrane, snage 160 kW, “Una mlin”, narušene značajke ciljnog stanišnog tipa odnosno jesu li oštećena staništa populacije zavičajne vrste te je li prouzročena štetna posljedica za prirodu”, dodaju u priopćenju.

“Nastavno na traženje inspekcije zaštite prirode Državnog inspektorata, Zavod za zaštitu okoliša i prirode dostavio je Državnom inspektoratu izvješće u kojem se navodi da je provedenim radovima došlo do štetnog utjecaja na prirodu, a u kojem se navodi i da se ne može isključiti i daljnji negativan utjecaj provedbe zahvata kako na ciljeve očuvanja i cjelovitosti područja ekološke mreže tako i na bioraznolikost u cijelosti”, zaključuje Inspektorat u priopćenju.

Početak radova izazvao prosvjede

Podsjetimo, Državni inspektorat ranije je podnio kaznenu prijavu protiv službene osobe koja je izdala lokacijsku dozvolu jer sumnjaju da je počinjeno kazneno djelo zlouporabe položaja i ovlasti. No,  aktivisti iz inicijative “Spasimo Unu” upozoravali su da to nije dovoljno, prihvaćajući samo zaustavljanje radova kao jedinu moguću opciju. Na isto su upozoravale i druge organizacije, kao što su Zelena akcija, Greenpeace u Hrvatskoj i WWF Adria.

Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine na svojim se stranicama izvijestilo je tek da su proveli postupak nadzora nad dozvolama za izgradnju male hidroelektrane na Vrelu Une te zaključili da su građevinska i lokacijska dozvola pravomoćne i da su “protekli rokovi za njihovo poništavanje i ukidanje”.

No, najavili su i pokretanje upravnog postupka kako bi odlučili o zahtjevu lokalnih aktivista da se građevinska dozvola proglasi ništetnom jer se gradnjom na Vrelu Une čini više kaznenih djela protiv okoliša, koja su opisana u dvadesetom poglavlju Kaznenog zakona (čl. 193. – 214.).

Kako smo već pisali, dozvolu je moguće proglasiti ništetnom temeljem odredbi Zakona o općem upravnom postupku, u kojem stoji da će se rješenje proglasiti ništetnim ako se njegovim izvršenjem čini kazneno djelo.

Udruga Una Srb: Zajedničkom snagom protiv kriminala, korupcije i ekocida!

Udruga Una Srb koja je povela proteste poručila je kako je Državni inspektorat poduzeo važne korake u zaštiti rijeke Une i da je to “ogroman korak naprijed u našoj borbi”.

“Iako još uvijek ne možemo vjerovati, ovo je znak da zajedničkom snagom i voljom možemo pobijediti kriminal, korupciju i zaustaviti ekocid!”, naveli su na društvenim mrežama. No, ističu i da sada predstoji vraćanje okoliša u prvobitno stanje.

“Ako su radovi zaista službeno obustavljeni i ako je to konačna odluka, naši sljedeći koraci trebaju biti saniranje štete, uklanjanje MHE i ostalih štetnih elemenata iz prostornog plana koji ugrožavaju životnu okolinu u dolini gornjeg toka Une i njenih pritoka. Također, moramo raditi na projektima trajne zaštite ovog prostora”, piše udruga, zaključujući da borba za Unu još nije završena, ali danas je postignuta velika pobjeda.

Novinarstvo fokusirano na rješenja (solutions journalism) u prvom koraku identificira problem, zatim kreće u potragu za rješenjima, primjerima implementacije predloženih rješenja te podatcima o rezultatima i naučenim lekcijama.
Imate pitanje za Klimatski portal? Želite nam predložiti temu za koju mislite da bismo je trebali obraditi? Želite nam uputiti pohvalu ili kritiku? Kontaktirajte nas na [email protected] ili putem WhatsAppa ili Facebooka.