Koncentracija metana u atmosferi raste sve brže
Rast koncentracije metana u atmosferi nikad nije bio brži nego u zadnjih pet godina. Za dvije trećine emisija metana odgovorni su ljudi.
Međunarodna znanstvena koalicija Globalni ugljični projekt objavila je izvještaj u kojem upozorava na porast koncentracije metana u atmosferi. Između 2000. i 2020. povećale su se za 20 posto, pokazuje analiza satelitskih podataka.
Za dvije trećine tih emisija odgovorne su ljudske aktivnosti. Ostatak su emisije koje se događaju u prirodi, npr. u vlažnim područja naseljenima mikroorganizmima koji proizvode metan.
Najviše metana u atmosferu otpuštaju poljoprivreda (prvenstveno uzgoj goveda, ali i druge poljoprivredne aktivnosti poput npr. uzgoja riže), energetika (metan odnosno zemni plin obilato se koristi za grijanje i proizvodnju električne energije) te gospodarenje otpadom (gdje su najveći problem odlagališta otpada na otvorenom).
Drugi značajni antropogeni izvori emisija metana su rudarenje ugljena, paljenje biomase te industrija i promet.
Nikad brži rast
Evo kako Rob Jackson, klimatski znanstvenik s američkog Sveučilišta Stanford i lider Globalnog ugljičnog projekta, odgovara na pitanje što su najvažnija otkrića njihovog novog izvještaja o emisijama metana [Future Earth]:
“Metan je klimatska prijetnja koju svijet ignorira. Emisije iz svih izvora — krava, fosilnih goriva, odlagališta otpada —nastavljaju rasti, kao i koncentracije metana u atmosferi. Zapravo, ljudske aktivnosti sada uzrokuju najmanje dvije trećine globalnih emisija metana (prije četiri godine procijenili smo da 60% globalnih emisija metana dolazi od ljudi). Štoviše, koncentracije metana u atmosferi rasle su brže u posljednjih pet godina (2019.–2023.) nego u bilo kojem drugom razdoblju zabilježenom instrumentima”.
Ako emisije metana nastave rasti istim tempom, neće biti moguće ograničiti porast prosječne Zemljine temperature ispod 2 stupnja Celzijusa s obzirom na predindustrijsko razdoblje, smatra Jackson. Njegova je procjena da trenutne emisije metana vode prema globalnom zagrijavanju od 3 stupnja Celzijusa.
Tko otpušta najviše metana
Marielle Saunois, glavna autorica istraživanja Globalnog ugljičnog projekta o porastu koncentracije metana, inače klimatska znanstvenica s francuskog Sveučilišta Paris-Saclay, kaže da su “samo Europska unija i možda Australija smanjili emisije metana od ljudskih aktivnosti u zadnja dva desetljeća” [Stanford Report].
Najveći pak porast emisija metana dolazi iz Kine i Jugoistočne Azije. Kina je najveći svjetski izvor emisija metana; ukupno im doprinosi sa 16 posto. Slijede Indija (9 posto), SAD (7 posto), Brazil (6 posto) i Rusija (5 posto).
Porast globalnih emisija metana još uvijek se može ograničiti, ali to neće biti jednostavno; potrebno je ubrzati napuštanje fosilnih goriva te smanjivati količinu uzgojene govedine. Više o mogućim načinima smanjenja emisija metana već smo pisali u ovom članku.