
Znanstvenici uspjeli reciklirati plastiku koristeći vlagu iz zraka
U časopisu Green Chemistry objavljen je znanstveni rad koji predstavlja novi način recikliranja plastike. Autori rada vjeruju kako bi ova metoda mogla znatno smanjiti onečišćenje plastikom.
Znanstvenici s američkog Sveučilišta Northwestern tvrde da su pronašli bolji način recikliranja plastike, javlja portal Interesting Engineering.
Njihova metoda recikliranja, opisana u radu objavljenom u časopisu Green Chemistry, kao katalizator koristi vlagu iz zraka. Sam proces recikliranja to čini ekološki održivijim, jer se ne koriste toksične kemikalije pa nema ni štetnih nusproizvoda, a ujedno se i povećava učinkovitost.
“Za razliku od tradicionalnih metoda recikliranja, koje često proizvode štetne nusproizvode poput otpadnih soli i zahtijevaju značajnu količinu energije ili kemikalija, naš pristup koristi proces bez otapala koji se oslanja na tragove vlage iz okolnog zraka. To ga čini ne samo ekološki prihvatljivim, već i iznimno praktičnim za primjenu u stvarnom svijetu”, kaže Naveen Malik, glavni autor studije objavljene u časopisu Green Chemistry.
Yosi Kratish, još jedan od autora studije, dodaje kako su nam hitno potrebne bolje tehnologije za recikliranje plastike, jer postojeće tehnologije naprosto nisu dovoljno funkcionalne. Kao što smo na Klimatskom portalu već pisali, vrlo mala količina proizvedene plastike se može uspješno reciklirati, a većina završava kao otpad.
“Većina današnjih tehnologija otapa plastične boce i reciklira ih u proizvode niže kvalitete. Ono što je posebno uzbudljivo u našem istraživanju jest to što smo iskoristili vlagu iz zraka za razgradnju plastike, postižući iznimno čist i selektivan proces. Obnavljanjem monomera, osnovnih gradivnih jedinica PET-a, možemo ih reciklirati ili čak unaprijediti u materijale veće vrijednosti”, kaže Kratish.
U priopćenju na stranicama Sveučilišta Northwestern ukratko je opisano i kako funkcionira njihova metoda:
“Netoksičan, ekološki prihvatljiv proces bez otapala prvo koristi jeftin katalizator za razbijanje veza u polietilen tereftalatu (PET), najčešće plastike u obitelji poliestera. Zatim istraživači jednostavno izlažu razbijene dijelove okolnom zraku. Iskorištavanjem tragova vlage iz zraka, razgrađeni PET pretvara se u monomere – ključne gradivne jedinice plastike. Istraživači predviđaju da bi se ti monomeri mogli reciklirati u nove PET proizvode ili druge, vrednije materijale”.
Dodaju i kako je ovaj proces izuzetno učinkovit. Kažu da im je trebalo samo četiri sata da razgrade 94 posto monomera u PET ambalaži. Također napominju da se ova metoda može koristiti i s miješanom plastikom, jer će se selektivno razgrađivati samo poliesteri. To čitav proces čini jeftinijim jer plastiku nije potrebno sortirati prije recikliranja.
“Naša tehnologija ima potencijal značajno smanjiti onečišćenje plastikom, smanjiti ekološki otisak plastike i doprinijeti kružnom gospodarstvu u kojem se materijali ponovno koriste umjesto da se odbacuju. To je opipljiv korak prema čišćoj, zelenijoj budućnosti i pokazuje kako inovativna kemija može rješavati globalne izazove na način koji je u skladu s prirodom”, tvrdi Malik.