Skoči do sadržaja
Foto: Maja Bota/Greenpeace

Američki sud podržao naftnu kompaniju u pokušaju da uništi Greenpeace

calendar

Sud u SAD-u je odlučio da je Greenpeace oklevetao naftnu tvrtku Energy Transfer i da im zbog sudjelovanju u prosvjedima protiv naftovoda u Sjevernoj Dakoti moraju isplatiti 660 milijuna eura odštete. Iz Greenpeacea poručuju da borba nije gotova.

Greenpeace, jedna od najpoznatijih svjetskih okolišnih organizacija, na sudu u američkoj saveznoj državi Sjeverna Dakota proglašena je krivom za klevetu. Sud je naložio Greenpeaceu da isplati naftnoj kompaniji Energy Transfer čak 660 milijuna dolara odštete, javlja BBC.

Kao što smo na Klimatskom portalu pisali prošle godine, u pitanju je SLAPP tužba čija je svrha ušutkati Greenpeace i ugroziti njihovo postojanje i daljnji rad. SLAPP tužbe, odnosno strateške tužbe protiv javnog sudjelovanja, sve su češći alat bogatih pojedinaca i tvrtki kojima zastrašuju i pokušavaju ušutkati svoje kritičare.

Predmetna tužba protiv Greenpeacea je podignuta zbog njihovog sudjelovanja u prosvjedima koji su se 2016. događali na domorodačkom rezervatu u Standing Rocku, čiji su se stanovnici pobunili protiv gradnje naftovoda Dakota Access. Greenpeace u priopćenju povodom presude ističe kako “borba protiv besmislene tužbe još nije gotova”.

“Još nismo gotovi s Energy Transferom u ovoj borbi. Podnijeli smo tzv. anti-SLAPP tužbu protiv nasrtaja Energy Transfera na slobodu govora i mirne prosvjede. Vidimo se na sudu u srpnju u Nizozemskoj. Nećemo odustati, ne damo se ušutkati”, izjavila je Kristin Casper, glavna pravna savjetnica Greenpeace Internationala.

Borba autohtonog stanovništva u Standing Rocku protiv gradnje naftovoda; foto: Richard Bluecloud Castaneda/Greenpeace

“Suočavamo se s katastrofalnim povratkom nepromišljenom ponašanju koje je zakuhalo klimatsku krizu, produbilo okolišni rasizam i stavilo profit fosilnog biznisa iznad javnog zdravlja i života na planetu. Prethodna Trumpova vlada četiri godine je radila na demontaži mjera za zaštitu čistog zraka, vode i suverenosti autohtonih naroda, a sada, zajedno sa saveznicima, želi dovršiti posao gušenjem prosvjeda. Nećemo se povući, ne damo se ušutkati!”, izjavio je Mads Christensen, izvršni direktor Greenpeace Internationala.

“Ovaj slučaj zvono je na uzbunu svima, bez obzira na političko opredjeljenje. Dio je to nove ofenzive korporacija da iskoriste sudove kao oružje u sprečavanju kritike. Svi trebamo biti zabrinuti za budućnost Prvog amandmana zbog tužbi poput ove, koje imaju za cilj uskratiti nam pravo na mirni prosvjed i slobodu govora. Ta prava su ključna za bilo kakav rad u borbi za pravdu, stoga ćemo nastaviti borbu zajedno i solidarno. Naftni giganti mogu pokušati zaustaviti jednu skupinu, ali ne mogu zaustaviti pokret”, izjavila je Sushma Raman, v.d. izvršne direktorice Greenpeacea u SAD-u.

Iz Greenpeacea također ističu kako već imaju iskustva sa SLAPP tužbama. Sličnim su ih tužbama već pokušavale zastrašiti i druge naftne kompanije, poput Shella, Totala i ENI-ja.

“U nekoliko takvih slučajeva kompanije su zaustavljene u njihovim namjerama. Tu se ubrajaju pobjeda Greenpeacea Francuske protiv SLAPP tužbe TotalEnergiesa 28. ožujka 2024. godine te uspjeh Greenpeacea UK i GPI-a u primoravanju Shella na odustajanje od svoje SLAPP tužbe 10. prosinca 2024. godine”, priopćio je Greenpeace.

Imate pitanje za Klimatski portal? Želite nam predložiti temu za koju mislite da bismo je trebali obraditi? Želite nam uputiti pohvalu ili kritiku? Kontaktirajte nas na [email protected] ili putem WhatsAppa ili Facebooka.