Skoči do sadržaja
Foto: Europol

Država obećava sanaciju, ali i dalje se ne zna koliko je opasan otpad koji se ilegalno odlagao po Hrvatskoj

calendar

“Trebalo je, bez obzira na plan sanacije, napraviti analizu koja će odgovoriti na osnovno pitanje –  koliko je opasan taj otpad. Hoće li s vremenom i s kišama prodirati u zemlju i hoće li predstavljati ugrozu? Možda je voda danas dobra, a što je s tlom?”, rekao je Vjekoslav Bušić iz inicijative “Gospić je naš dom”.

Nakon prosvjeda koji su se protekli vikend održali u Poznanovcu i Gospiću, mjestima gdje su ilegalno zbrinute tone plastičnog i medicinskog otpada uvezene iz inozemstva, država je najavila prve korake koje se odnose na sanaciju onečišćenih lokacija.

Riječ je o odlagalištima za koja su već izdana rješenja Državnog inspektorata o uklanjanju, a koje obveznici uklanjanja nisu ispunili. Državu će u početnoj fazi sanacije njihov nemar koštati oko 30 milijuna eura. Početna faza uključivat će geodetske i istražne radove, izradu planova sanacije te provedbu postupaka javne nabave, a sama sanacija trebala bi se početi provoditi na jesen.

Obećanja su to koja su ovih dana predstavnici Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije (MZOZT) te Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU) dali mještanima Poznanovca i Gospića.

Stanovnici potonjeg, okupljeni u inicijativu “Gospić je naš dom”, prilikom sastanka održanog u utorak poručili su kako, uz realizaciju tih obećanja, država što prije treba napraviti analizu otpada te paralelno osigurati hitna sredstva za privremenu sanaciju i zaštitu onečišćenog terena.

Tempo sanacije

Prema obećanjima države, sanacija neće obuhvatiti samo lokacije u tim naseljima o kojima se pisalo u kontekstu USKOK-ove istrage koja je odjeknula u medijima u veljači, već i brojna druga ilegalna odlagališta diljem države.

Ukupno je 91 takvih odlagališta koje su jedinice lokalne samouprave prijavile na poziv Fonda koji je nedavno zatvoren.

“Među prvima će biti prioritetne sanacije, tu svakako spadaju i Gospić, Šepurine, Nin i Benkovac. Krajem trećeg, najkasnije početkom četvrtog kvartala planiramo početi sa samim sanacijama”, rekao je Mirko Budiša, zamjenik ravnatelja FZOEU-a, u izjavi za RTL.

Valja napomenuti da mještani Gospića, Benkovca i Bedekovčine još ne znaju što se točno odlagalo u njihovim mjestima, a upravo su takve informacije ključne kako bi se mogle raditi ciljane analize koje se odnose na kvalitetu vode i tla. Na pitanje o kategorizaciji otpada, mještanima Gospića rečeno je kako Ministarstvo za sada ne raspolaže informacijom je li ista već provedena u sklopu USKOK-ove istrage.

Ako se pokaže da nije, Ministarstvo može pokrenuti postupak.

“Nismo zadovoljni s činjenicom da građanima nisu dostavljeni ovi odgovori. Trebalo je, bez obzira na plan sanacije, napraviti analizu koja će odgovoriti na osnovno pitanje –  koliko je opasan taj otpad. Hoće li s vremenom i s kišama prodirati u zemlju i hoće li predstavljati ugrozu? Možda je voda danas dobra, a što je s tlom?”, rekao je Vjekoslav Bušić iz inicijative “Gospić je naš dom” te dodao, “ako se naši zahtjevi ne ispune i ne dobijemo konkretne odgovore, imamo već pripremljene daljnje aktivnosti”.

Daria Došen, također iz navedene inicijative, poručila je kako su građani svjesni da će proces sanacije trajati i da neće preko noći biti gotov.

“Znamo kako to ide s obećanjima i baš zato je oformljena naša građanska inicijativa, da možemo pratiti rad Ministarstva i Fonda”, poručila je.

Ministrica Marija Vučković je u posjeti Poznanovcu izjavila kako je njeno ministarstvo poduzelo niz mjera kako bi se riješio problem opasnog otpada; od izmjena i dopuna zakonodavnog okvira, preraspodjele i osiguravanja novih financijskih sredstava do transparentne objave aktualnog stanja na terenu. Planirane izmjene Zakona o gospodarenju otpadom usmjerene su na strože uvjete izdavanja dozvola za gospodarenje otpadom i nadzora, a pokrenute su i izmjene Plana gospodarenja otpadom do 2028., pri čemu će Ministarstvo revidirati popis i status “crnih točaka”, najavila je Vučković [MZOZT].

“Sve se znalo”

Mještani Poznanovca upozorili su na nedavnom prosvjedu kako se za navedeni otpad odavno znalo; o ovom su problemu govorili još unazad pet godina. Jednake tvrdnje stižu i od mještana Gospića koji navode kako su godinama svjedočili kamionima koji na području starog paromlina te odlagalištu Rakitovac odlažu otpad [Tportal, HRT].

Podsjetimo, kako su nedavno Klimatskom portalu odgovorili iz Državnog inspektorata, inspekcija je s MUP-om na onečišćenim lokacijama tijekom 2023. i 2024. godine provela nekoliko nadzora te protiv odgovornih pokrenula prekršajne postupke i donijela nekoliko upravnih mjera, uključujući rješenja o uklanjanju otpada. Inspekcija je u ovim postupcima izrekla više od 750.000 eura kazni. Nakon što je otpad koji se nalazi na sve tri lokacije uzorkovan, dokumentacija je dostavljena Državnom odvjetništvu te su podnesene kaznene prijave.

Većina navedenog otpada od ukupno 35.000 tona odloženih na tri lokacije diljem Hrvatske došla je iz Italije. Tim povodom pisali smo o tome kako talijanska mafija koristi ovo podneblje kao smetlište, na što su upozorili i talijanski Karabinjeri u svom izvještaju iz 2023. godine.

Imate pitanje za Klimatski portal? Želite nam predložiti temu za koju mislite da bismo je trebali obraditi? Želite nam uputiti pohvalu ili kritiku? Kontaktirajte nas na [email protected] ili putem WhatsAppa ili Facebooka.