Skoči do sadržaja
Foto: Li Yang/Unsplash

Kina u 2025. stavlja naglasak na gospodarski rast, klimatski ciljevi u drugom planu

calendar

Narodna Republika Kina u planovima za ovu godinu stavlja veći naglasak na gospodarski rast, nego na klimatske ciljeve.

Klimatske politike važan su cilj kineske vlade iznesen i u godišnjim planovima za ovu godinu, ali društvena stabilnost, poticanje potrošnje i ispunjavanje cilja rasta BDP-a od pet posto u 2025. veći su prioritet.

Može se to zaključiti iz događanja “dva zasjedanja” (eng. two sessions, kin. 两会), tj. Izvještaja o radu vlade, kojega je na početku konferencije iznio kineski premijer Li Qiang.

Jedan od najvažnijih političkih događaja godine

Dva zasjedanja koja se svakog proljeća održavaju u Pekingu, političkoj prijestolnici Narodne Republike Kine, predstavljaju zasjedanje Svekineskog narodnog kongresa (eng. National People’s Congress, NPC) i Svekineskog narodnog političkog savjetodavnog vijeća (eng. Chinese People’s Political Consultative Conference, CPPCC) i ove su godine održana od 4. do 11. ožujka.

Radi se o jednom od najvažnijih političkih događaja godine na kojem sudjeluju istaknuti članovi Komunističke partije Kine, akademici, predstavnici industrije i drugi važni akteri. Na njima se iznose postignuća od protekle godine, ali i državni, kao i lokalni budžeti i planovi.

Jedno od centralnih događaja je i Izvješće o radu vlade gdje se iznose postignuća od godine prije i ovogodišnji prioriteti. Ova je godina inače i zadnja godina u 14. petogodišnjem planu (2021-2025.) koji su u Kini još uvijek jedan od glavnih načina planiranja gospodarstva i glavnih ciljeva vlade.

Iz dva zasjedanja može se dobiti uvid u najvažnije političke i društvene teme na koje će Komunistička partija Kine staviti naglasak, kao i u glavne ciljeve i smjer u kojem će vlada ići.

Tijekom dva zasjedanja Kina također objavljuje i izvještaj Komisije za nacionalni razvoj i reformu, glavnog državnog tijela za gospodarsko planiranje. Petogodišnji i akcijski planovi imaju utjecaja na planiranje gospodarstva, rasta, pa tako i klimatske politike.

Naglasak na gospodarskom rastu

Carbon Brief je napravio analizu Izvješća o radu vlade koji je predstavljen na dva zasjedanja. Klimatski ciljevi ove godine ostaju po strani, dok je primat na gospodarstvu, navode u svojoj analizi.

Kina se u 2025. godini obvezala smanjiti smanjiti energetski intenzitet (potrošnju energije prema jedinici BDP-a) za tri posto, što stručnjaci ocjenjuju slabim ciljem. Ispunjavanje ciljeva petogodišnjeg plana koji se tiču energetskog intenziteta bit će veliki izazov za Peking, ponajviše zbog velikog oslanjanja na teške industrije i sporog napretka u smanjenju korištenja ugljena. Cilj smanjenja energetskog intenziteta za tri posto znači da će potrošnja fosilnih goriva i emisija CO2 rasti za oko dva posto godišnje.

Ni ove godine, a ni prošle, Izvješću o radu vlade nije navodio cilj intenziteta emisije ugljika, što je još jedan znak da je Kina po stranu stavila smanjenje emisija ugljika kao jedan od strateških ciljeva. Naime, kako navode analitičari, Peking nastoji balansirati između dekarbonizacije i energetske sigurnosti.

Službeni Peking zbog trenutne međunarodne političke situacije favorizira ovo zadnje te ne želi riskirati energetsku ovisnost i nesigurnost.

>>> Kako energetska tranzicija pogoni kineski gospodarski rast

Mjere koje ne donose ništa novo

Kako piše Carbon Brief, klimatska i energetska politika Kine u 2025. godini najvjerojatnije će slijediti već prije utvrđene prioritete. Kina će razviti paket glavnih projekata za odgovor na klimatske izazove i aktivno će se uključiti u kormilarenje globalnim klimatskim i okolišnim upravljanjem.

Kina je najavila niz mjera, ali stručnjaci s kojima je Carbon Brief razgovarao smatraju da one ne donose ništa novo.

Yao Zhe, savjetnica globalnih politika u Greenpeace Istočna Azija, ističe kako je postalo jasno da kinesko gospodarstvo nije postalo energetski učinkovitije te Kina kasni u ispunjavanju svojih ciljeva za 2026. godinu – i kada govorimo o energetskom intenzitetu i intenzitetu emisija ugljika.

Analiza koju je proveo Carbon Brief pokazala je da bi trebalo doći do pada od šest do sedam posto kako bi Kina ispunila svoje ciljeve.

Još jedna stavka daje za naslutiti u kojem smjeru Kina više naginje. Naime, u izvješću se naglasak stavlja na jačanje domaće potrošnje, kao i “digitalne, zelene, pametne i drugih tipova” potrošnje. Upravo potrošnju vlada vidi kao glavni motor postizanja ovogodišnjeg rasta BDP-a, dok pritom smanjuje važnost “visokokvalitetnog” razvoja.

Klimatske inicijative Kine

Međutim, bez obzira na to što Izvješće ne stavlja naglasak na smanjenje emisije ugljika, spominju se alati koji će Kini pomoći u tom cilju, poput zelenih tehnologija i novih oblika skladištenja energije.

U Izvješću su također navedene klimatske inicijative na kojima će biti fokus ove godine, poput izgradnje “industrijskih parkova s nultom emisijom ugljika” i proširivanje pilot programa koje će implementirati lokalne vlade s ciljem ograničavanja emisije ugljika.

Spominju se također i produbljivanje strukturalnih reformi u očuvanju okoliša i koordiniranje inicijativa za restrukturiranje industrije, kontrola zagađenja, očuvanje okoliša i bolje upravljanje otpadom.

Puno toga ovisit će i o smjeru drugih država. S najblaže rečeno klimatskom skepsom koju je donio trenutačni američki predsjednik Donald Trump i novim smjerom kojega je, s Kompasom konkurentnosti, naznačila Europska unija (EU), moguće je da neće biti dovoljno jakog “vanjskog pritiska” da Kina pojača borbu s klimatskim promjenama i postavi si ambicioznije klimatske ciljeve.

Kina je, s druge strane, ranjiva na klimatske promjene. I samo Izvješće o radu vlade navodi kako su “poplave bile česte u nekim dijelovima Kine”, iako ih ne povezuje direktno s klimatskim promjenama.

Analiza Carbon Briefa u kojoj je analizirano 114 studija koje su proučavale ekstremne vremenske događaje i koliko su na njih utjecale klimatske promjene (eng. weather attribution), pokazala je da su u 88 slučajeva klimatske promjene pojačale intenzitet ekstremnih vremenskih događaja ili šanse da će do njih doći.

Imate pitanje za Klimatski portal? Želite nam predložiti temu za koju mislite da bismo je trebali obraditi? Želite nam uputiti pohvalu ili kritiku? Kontaktirajte nas na [email protected] ili putem WhatsAppa ili Facebooka.