Skoči do sadržaja
Foto: Laurent Thomet/AFP

Klimatsko financiranje “slomilo” COP29: Bogati i siromašni se svađaju oko novca

calendar

COP29 se bliži kraju, a dogovor o klimatskom financiranju se ne nazire. Siromašnim državama godišnje je potrebno 1,3 bilijuna dolara, bogate navodno nisu spremne ponuditi više od 300 milijardi. Predstavnici UN-a ne kriju frustraciju natezanjem oko novca.

COP29 približava se kraju, konferencija će u petak biti zatvorena, a nikakav važniji pomak u pregovorima oko klimatskog financiranja se ne nazire.

Podsjećamo, ovogodišnjoj je UN-ovoj konferenciji o klimatskim promjenama nadjenut nadimak “financijski COP”, jer su centralna tema konferencije pregovori o iznosima i mehanizmima financiranja klimatske tranzicije u zemljama Globalnog Juga, dakle siromašnim dijelovima svijeta.

Natezanje oko klimatskog financiranja

Bogatiji dio svijeta formalno već odavno prepoznaje potrebu da pomogne Globalnom Jugu u prilagodbi posljedicama klimatskih promjena i tranziciji prema niskougljičnoj ekonomiji. Još 2009. dogovoreno je osnivanje fonda u koji bi bogatije države trebale uplaćivati 100 milijardi dolara godišnje, a novac bi se trošio u siromašnim zemljama, primarno za sanaciju štete izazvane ekstremnim vremenskim pojavama, građenje otpornosti na posljedice klimatskih promjena te energetsku tranziciju.

Trebalo je 13 godina da Globalni Sjever ispuni to obećanje; iznos od obećanih 100 milijardi dolara godišnje prvi je put u taj fond uplaćen tek 2022.

Cijena je u međuvremenu porasla. Ekstremne vremenske pojave potaknute klimatskim promjenama sve su češće i razornije. Analize predstavljene uoči ovogodišnjeg COP-a pokazuju da je Globalnom Jugu za borbu protiv klimatskih promjena danas potrebno 1,3 milijarde dolara godišnje.

Bogate države na tako drastično povećanje fonda ne pristaju. Zasad nitko nije službeno izlazio u javnost s brojkama koje bi im bile prihvatljive, ali briselski je Politico od dvoje visokih dužnosnika iz dvije različite države članice Europske unije dobio informaciju da se razgovara o cifri od 200 do 300 milijardi dolara godišnje.

I ovoga puta bi obveze prema punjenju fonda podrazumijevale određenu vremensku odgodu. Nije realno očekivati da bi se novi, povećani godišnji iznos novca, čak i ako se oko njegove visine postigne dogovor, u fond u cijelosti uplaćivati prije 2030. godine.

Čak i ako se u konačnici postigne dogovor oko većeg iznosa koji spominju Politicovi izvori, dakle 300 milijardi dolara godišnje, to i dalje neće biti ni blizu dovoljno. Trenutne potrebe Globalnog Juga za klimatskim financiranjem, naglasimo to još jednom, četverostruko su veće.

Tko i koliko?

Vlade razvijenijih država, prvenstveno u Europi i Sjevernoj Americi, ne žele javno razgovarati o iznosu jer smatraju da najprije treba utvrditi tko će sve puniti taj fond. Naime, novac dosad nije stizao npr. od Kine i ugljikovodicima bogatih zemalja Perzijskog zaljeva, jer ih se još uvijek kategorizira kao zemlje u razvoju. Stajalište Europske unije je da se to mora promijeniti. Stajalište Kine i naftnih monarhija u Perzijskom zaljevu je, naravno, sasvim suprotno.

Siromašnije države nemaju razloga ičim od ovoga biti zadovoljne, i to ne skrivaju. Predstavnik Bolivije u pregovorima na COP-u 29, ujedno i predsjednik pregovaračke skupine zemalja u razvoju Diego Balanza optužio je bogate nacije za desetljeća iznevjerenih obećanja te istaknuo velik, a često zanemaren problem s klimatskim financiranjem: veći dio novca se daje kroz zajmove, a tek manji kroz bespovratne potpore. Zapravo se, dakle, radi o kreditima koji mogu imati štetan utjecaj na makroekonomsku stabilnost zemalja koje primaju takvu “pomoć”.

“Naše zemlje pate pod utjecajem klimatskih promjena ponajviše zbog historijskih emisija razvijenih zemalja. Za nas zemlje u razvoju, u pitanju su životi naših ljudi, njihovo golo preživljavanje”, poručuje Balanza [VOA].

UN poziva na zajedništvo

Otvoreno frustriran međunarodnim natezanjem oko klimatskog financiranja je UN-ov izvršni tajnik za klimatske promjene Simon Stiell. On je pregovaračima, a iz konteksta je jasno da je mislio prvenstveno na predstavnike bogatijih zemalja, poručio kako je vrijeme da “prestanemo s teatralnošću”.

Kazao je da u pregovorima trenutačno svjedočimo “blefiranju, opasnim igrama i unaprijed pripremljenim taktikama” te kako nitko ni u čemu ne želi popustiti bez da dobije neke ustupke od percipirane “druge strane”.

Stiellov je stav da je apsolutno nužno dogovoriti ambiciozan cilj za klimatsko financiranje i da se taj cilj može postići samo ako će svi shvatiti da u ovoj priči postoji samo jedna strana. To znači spremnost svih uključenih na prihvaćanje određenih ustupaka, odnosno njegovim riječima – “moramo zajednički krenuti naprijed”.

Druga opcija je, naravno, puno gora: ako se puni raspon problema koje stavljamo pod zajednički nazivnik klimatske krize nastavi ignorirati, svi zajedno ćemo početi tonuti; neki doslovno, drugi samo metaforički. Iznosi gospodarske i materijalne štete od ekstremnih vremenskih pojava kroz vrijeme će rasti, kao i broj žrtava vremenskih katastrofa.

Količina novca potrebnog da bi se dosad nastala šteta sanirala i da bi se buduća šteta izbjegla možda se čini ogromnom, ali cijena nečinjenja bila bi puno veća.

Imate pitanje za Klimatski portal? Želite nam predložiti temu za koju mislite da bismo je trebali obraditi? Želite nam uputiti pohvalu ili kritiku? Kontaktirajte nas na [email protected] ili putem WhatsAppa ili Facebooka.