
Kako Europska komisija vidi budućnost europske poljoprivrede?
Objavljena je dugoročna vizija Europske komisije za transformaciju europske poljoprivrede. U pitanju je jedna od najosjetljivijih tema kojom će se EU institucije baviti u ovom mandatu. Iz WWF-a tvrde da je plan nejasan i nedovoljno ambiciozan.
Europska komisija predstavila je danas “viziju” poljoprivredne i prehrambene politike Europske unije do 2040. i dalje.
Povjerenik EK za poljoprivredu i hranu Christophe Hansen kazao je da je poljoprivredno-prehrambeni sektor ključan za gospodarstvo i društvo EU-a.
“Sektor mora napredovati, natjecati se na poštenom globalnom tržištu i biti dovoljno otporan da se nosi s krizama. Danas predstavljamo putokaz za nošenje s brojnim izazovima s kojima se europski poljoprivrednici suočavaju. Poljoprivredno-prehrambeni sektor sektor učinit ćemo održivijim i atraktivnijim, posebno mladima. U našoj viziji, poljoprivreda ima ključnu ulogu u borbi protiv posljedica klimatskih promjena s kojima se Europska unija suočava.”
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen upozorila je da su poljoprivrednici najvažnija točka čitavog sustava, a pred njima je sve više izazova, od globalne konkurencije do klimatskih promjena.
“Zato danas predstavljamo sveobuhvatnu strategiju koja će poljoprivredu učiniti atraktivnijom, otpornijom i održivijom.”
Hansenova vizija za poljoprivredu
Kako Europska komisija planira poljoprivredu učiniti “atraktivnijom, otpornijom i održivijom”? Hansenova “vizija” usmjerena je na mlade, koje planira privući obećanjem o boljim prihodima i poticajima. Najavljena je izmjena Direktive o nepoštenim trgovačkim praksama u odnosima među poduzećima u lancu opskrbe poljoprivrednim i prehrambenim proizvodima, a Komisija će predstaviti i Strategiju generacijske obnove (Generational Renewal Strategy), s posebnim naglaskom na mlade poljoprivrednike i poljoprivrednice.
“Sigurnost hrane i suverenost nastavljaju biti prioriteti Europske unije”, navode. Komisija poljoprivrednicima obećava bolju zaštitu u kontekstu trgovinskih pregovora i sporazuma, naglašavajući da “ambiciozni standardi neće narušiti konkurentnost”. “Europska komisija intenzivnije će se fokusirati na stočarstvo, s ciljem osiguravanja dugoročne budućnosti tog sektora”, istaknuto je.
>>> Kako istovremeno uzgajati govedinu i uklanjati ugljik iz atmosfere
Poljoprivredu vide kao ključnu na putu prema klimatskoj neutralnosti do 2050. godine, što je klimatski cilj Europske unije.
“Prepoznajemo potrebu usklađivanja klimatske akcije i specifičnih izazova pred poljoprivredno-prehrambenim sektorom. Poljoprivrednike treba nagraditi za korištenje održivih praksi”, smatra Komisija.
Razmotrit će, navode, daljnje zabrane uporabe pesticida u situacijama kada alternativna rješenja nisu dostupna u razumnom vremenskom roku te pojednostaviti pristup biopesticidima na tržištu EU-a. Razvit će dobrovoljni sustav ocjenjivanja uspješnosti, takozvani ‘kompas održivosti’, a najavljuju i Strategiju otpornosti za vodne resurse.
> > Klimatski ciljevi Europske unije – jučer, danas, sutra
Dogovor oko Zajedničke poljoprivredne politike nakon 2027. godine smatra se najosjetljivijom zadaćom ovog saziva Europskog parlamenta, a poljoprivreda je bila centralna tema prošlogodišnjih izbora za Europski parlament. Naime, poljoprivrednici posljednje dvije godine prosvjeduju diljem Europe, dijelom zabrinuti zbog poljoprivrednih politika, ekoloških propisa i ekonomskih pritisaka, dijelom zbog kriza koje su osiromašile građane i građanke Europske unije, kupce prehrambenih proizvoda. Ekstremna desnica je, pak, dio izbornog rezultata izgradila upravo na kooptiranju prosvjeda europskih poljoprivrednika.
> > Protesti poljoprivrednika oživjeli su dezinformacije o klimatskoj krizi
Komentirajući europsku viziju za poljoprivredu i hranu, WWF-ova stručnjakinja za održivu hranu Giulia Riedo je izjavila:
“Vizija poduzima vrlo sramežljive korake prema stvaranju pravednijih i održivijih lanaca opskrbe hranom u EU. Uključuje nekoliko pozitivnih elemenata, poput obveze za snažnije provođenje zelene legislative i financijskih poticaja za poljoprivrednike koji nadmašuju postojeće ekološke zahtjeve. Ipak, pokušavajući udovoljiti svima, Europska komisija nije uspjela riješiti ključna pitanja, kao što je nužno povećanje ekoloških poticaja, dogovoreno u Strateškom dijalogu o budućnosti poljoprivrede EU-a. Kao rezultat toga, ostali smo s nejasnim planom za transformaciju poljoprivrede EU-a. Potreban nam je jasan put prijelaza prema prehrambenom sustavu EU-a koji surađuje s prirodom, osiguravajući dugoročnu stabilnost za naše poljoprivrednike i pomažući učiniti održivu, zdravu hranu pristupačnijom.”